Akademia Filmu Dokumentalnego
Akademia Filmu Dokumentalnego Docs Against Gravity. Informacje ogólne:
- Liczba godzin: 30 godz.
- Semestr zimowy 2020/21
- Zajęcia online rozpoczynają się 20 października
- Zaliczenie na ocenę
Zaliczanie: przedmiot ogólnouczelniany, dodatkowy, przedmiot wydziałowy i fakultatywny – 2-4 ounkty Ects, dostępny też dla wolnych słuchaczy spoza Uniwersytetu Gdańskiego
W roku akademickim 2020/2021, w semestrze zimowym, kontynuujemy – w kolejnej odsłonie programowej w wersji online – otwarty dla studentów wszystkich kierunków nowatorski przedmiot filmoznawczy: Akademia Filmu Dokumentalnego Docs Against Gravity.
Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs Against Gravity są uznawane za zajęcia fakultatywne, ogólnouczelniane lub wydziałowe przez Uniwersytet Gdański. Studenci UG za zaliczony jeden semestr otrzymują od 2 do 4 punktów ECTS.
Dokładny program filmowy na semestr zimowy 2020/21, jak się zapisać, znajduje się na stronie akademii dokumentalnej:
Program: na program zajęć online składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach (w większości pokazywane premierowo) filmy dokumentalne połączone z wykładem i dyskusją z udziałem wykładowców uniwersyteckich, a także zaproszonych gości - twórców filmowych oraz specjalistów poruszanej w filmie tematyki.
Miejsce i czas projekcji: zajęcia będą odbywać się online. Uczestniczki i Uczestnicy będą otrzymywać dostęp do filmów i wykładów. Filmy będą dostępne na stronie www.mdag.pl. Wykłady w formie live stream we wtorki o godz. 17:00.
Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz – filmoznawczyni, animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw.
Koordynator: Przemek Rydzewski (Akademia Dokumentalna) Kontakt: przemek@againstgravity.pl (w sprawach organizacyjnych)
Zapisy: studenci mogą zapisywać się na zajęcia w Portalu Studenta do 30 września lub u Przemysława Rydzewskiego do 20 października pod adresem e-mail: przemek@againstgravity.pl. Studenci, chcący uczestniczyć w zajęciach i uzyskać z nich zaliczenie, zobowiązani są do wykupienia semestralnego dostępu do przedmiotu, którego cena wynosi 150 zł.
Można również wykupić karnet bez rejestracji, żeby uczestniczyć w zajęciach jako WOLNY SŁUCHACZ. UWAGA! Wolni słuchacze zapisują się na zajęcia mailowo wysyłając potwierdzenie płatności na adres mailowy: przemek@againstgravity.pl
Dostęp do przedmiotu należy opłacić przed rozpoczęciem zajęć przelewem na konto na poniższe dane:
AGAINST GRAVITY SP. Z O. O. ul. Bukowińska 26c/12 02-703 Warszawa
nr konta Banku Millennium: 54116022020000000474816384
w tytule przelewu: Akademia Dokumentalna UG. IMIĘ I NAZWISKO
O kolejności zapisów decyduje kolejność zrealizowanych wpłat.
Wszelkie szczegóły: najnowszy program filmowy i jak dokonać opłaty na:
Dodatkowe informacje:
Nagradzany obecnie na światowych festiwalach film dokumentalny nie tylko wyraźnie zyskuje na popularności, ale w świadomości wielu widzów pozostaje bardziej wiarygodnym i niezależnym niż film fabularny sposobem mówienia o rzeczywistości, stając się tym samym światowym fenomenem kulturowym. Studenci różnych kierunków mają szanse na poszerzenie horyzontów o tematy niezwiązane z ich studiami, co jest bardzo ważne w dzisiejszej dobie specjalizacji, która wyraźnie ogranicza wszechstronny rozwój osobisty.
Program został w całości oparty na filmach dokumentalnych, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Filmy pokazywane w ramach Akademii - nagradzane na światowych festiwalach - pochodzą z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FF, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce - nominowanego ponownie w roku 2019. Festiwal zajmuje trzecie miejsce pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Od roku 2016 do miast festiwalu: Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy dołączyło Trójmiasto - Gdyńskie Centrum Filmowe, gdzie w roku 2020, mimo obostrzeń sanitarnych gościliśmy 6500 widzów!
WARUNKI ZALICZENIA:
1. OBECNOŚĆ
W semestrze zimowym 2020/2021 zaplanowanych jest jedenaście spotkań. Maksymalna liczba nieusprawiedliwionych nieobecności to dwie.
Kolejne nieobecności nadprogramowe będą odrabiane indywidualnie z prowadzącą.
2. PRACA ZALICZENIOWA
Warunkiem zaliczenia zajęć, poza obecnością, będzie przygotowanie pracy zaliczeniowej w postaci materiału wideo lub pracy pisemnej.
Prace stanowić mają autorską analizę filmu, oglądanego w ramach Akademii Dokumentalnej. Uczestnik i uczestniczka będą mieli za zadanie odnieść się do refleksji poruszanej na zajęciach. Każdy z tytułów Akademii omawiany będzie pod kątem treści poruszanych w filmie, formy estetycznej, szerszego kontekstu społecznego, kulturowego czy politycznego.
WYMAGANIA DOTYCZĄCE PRACY:
Praca wideo: 3-5 minutowy esej filmowy, zawierający osobiste przemyślenia o filmie oglądanym na Akademii Dokumentalnej. Forma ekspresji dowolna. Preferowana forma zapisu mp4, avi, mpeg. Obowiązkowa plansza z imieniem i nazwiskiem realizatora/realizatorki.
Praca pisemna: 3500 - 5000 znaków. Esej zawierający osobiste przemyślenia o filmie oglądanym na Akademii Dokumentalnej.