Kronika Wydziału w latach 2008-2012
16 czerwca 2012
ŚWIĘTO WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO
Miejmy odwagę mówić o Uniwersytecie z dumą
- Nie wydaje mi się też, abyśmy wszyscy, ani nawet znaczący nas odsetek, byli oszustami i hipokrytami, nepotami i akademickimi geszefciarzami, którzy pokątnie załatwiają sobie i swoim znajomkom stopnie i tytuły naukowe. Nie wydaje mi się, że studenci tylko udają, że się uczą, a my udajemy, że ich uczymy, a jak już uczymy, to tylko rzeczy absolutnie nieprzydatnych w prawdziwym życiu po studiach. Komu potrzebny jest SCS? Komu potrzebna poetyka? Komu potrzebna teoria literatury czy językoznawstwo kognitywne? Przyznacie Państwo, że prawie nikomu. Tylko jak nauczać na poziomie akademickim o języku, i samego języka, nie dając żadnych podstaw z zakresu teorii (lub gramatyki) języka, jego historii i historii jego form graficznych? Jak nauczać historii literatur, polskiej i światowych, bez wiedzy o formach literacki, jakie się na przestrzeni wieków wykształciły i dlaczego przyjęły taki właśnie kształt? - mówił dziekan. - Bunt i złość są dobre a nawet konieczne, jeśli owocują pozytywnymi projektami na przyszłość. Są jałowe, gdy służą tylko poprawieniu sobie samopoczucia. Mamy mocne powody, by o naszej wielkiej Alma Mater i o tej mniejszej, o naszym Wydziale, (który, nota bene, pod względem kadrowym jest największym i najsilniejszym wydziałem na Uniwersytecie Gdańskim) myśleć i mówić z zasłużoną dumą. Miejmy odwagę to robić.
- Galeria zdjęć z uroczystości. Kliknij zdjęcie poniżej.
4 czerwca 2012
ZAWIESZENIE WIECHY NA BUDYNKU NEOFILOLOGII
Neofilologia - uniwersytecka wieża Babel
- Przemówienie prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowy, Dziekana Wydziału Filologicznego na uroczystości zawieszenia wiechy na budynku Neofilologii.
- Galeria zdjęć z uroczystości. Kliknij zdjęcie poniżej.
10 maja 2012
Wybory Dziekana i Prodziekanów Wydziału Filologicznego
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2011/2012
Wmurowanie kamienia węgielnego pod neofilologię
- Galeria zdjęć z inauguracji. Kliknij zdjęcie poniżej.
- Galeria zdjęć z wmurowania kamienia węgielnego pod budynek neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Kliknij zdjęcie poniżej.
O BUDYNKU NEOFILOLOGII WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UG |
Nowy gmach dla kierunków neofilologicznych Wydziału Filologicznego UG zostanie wybudowany w ciągu nadchodzącego roku akademickiego, planowany termin zakończenia inwestycji to 31 października 2012 r. Umowa na budowę neofilologii została podpisana przez władze Uniwersytetu Gdańskiego 12 lipca 2011 r. Projekt budynku wykonał, zwycięzca konkursu architektonicznego, biuro projektowe Wolski&Partners Architekci Sp. z o.o. z Gdyni. Wykonawcą, wybranym w przetargu nieograniczonym, jest firma Polimex-Mostosal S.A. z siedzibą w Warszawie. Gmach neofilologii będzie kosztował ponad 52 mln. zł. Część kosztów zostanie sfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013 (Oś Priorytetowa 2: Społeczeństwo Wiedzy). Umowa o dofinansowanie została podpisana 26 marca 2010 r., a kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 23 mln. zł. Pozostała część wydatków zostanie sfinansowana ze środków uzyskanych z rezerwy celowej Ministerstwa Finansów.
Powierzchnia całkowita części budynku przeznaczonej dla neofilologii to prawie 16 tys. metrów kwadratowych. Budynek będzie czterokondygnacyjny. Znajdą się w nim, m.in. nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, centrum e-learningowe UG, teatr, biblioteka humanistyczna i pracowania komputerowa. Budynek wyposażony będzie w nowoczesne urządzenia, zostanie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego budowa pozwoli na uruchomienie nowych kierunków i specjalności oraz na utrzymanie wysokiej jakości kształcenia na Wydziale Filologicznym.
|
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO
- Hymn Rzeczypospolitej Polskiej
- Powitanie gości i przemówienie inauguracyjne Dziekana Wydziału Filologicznego UG, prof. UG, dr. hab. Andrzeja Ceynowy
- Wystąpienie Rektora/ Prorektora UG
- Immatrykulacja studentów
- Wręczenie indeksów najlepszym studentom
- Wystąpienie przedstawiciela Samorządu Studentów Wydziału Filologicznego
- Promocje doktorskie
- Gaude, Mater Polonia
- Wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. Maciej Michalski
- Gaudeamus igitur
ŚWIĘTO WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO
Tekst i zdjęcia Anna Malcer-Zakrzacka
- Galeria zdjęć. Kliknij zdjęcie poniżej.
- Promocje doktorskie.
- Wykaz doktorów habilitowanych.
- Program uroczystości. Patrz więcej.
-
Gaudeamus igitur
-
Powitanie gości przez Dziekana Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr. hab. Andrzeja Ceynowę
-
Wystąpienie Rektora/Prorektora
-
Prezentacja logo Wydziału Filologicznego
-
Wręczenie dyplomów habilitacyjnych
-
Promocje doktorskie
-
Wręczenie dyplomów magisterskich i licencjackich
-
Wykład prof. UG, dr. hab. Hieronima Chojnackiego zatytułowany O kulcie różnicy i ważności prawdy we współczesnych badaniach literackich.
-
Gaude, Mater Polonia
8 listopada 2010 r.
OTWARCIE LABORATORIUM DO NAUKI TŁUMACZEŃ USTNYCH
1 października 2010 r.
Inauguracja roku akademickiego 2010/2011
Wasz wybór to strzał w dziesiątkę!
-
Galeria zdjęć z uroczystości. Kliknij zdjęcie:
Program uroczystości:
- Hymn Rzeczypospolitej Polskiej
- Powitanie gości i przemówienie inauguracyjne Dziekana Wydziału Filologicznego UG, prof. UG, dr. hab. Andrzeja Ceynowy
- Wystąpienie Prorektora Uniwersytetu Gdańskiego
- Immatrykulacja studentów
- Wręczenie indeksów najlepszym studentom
- Wystąpienie Przewodniczącego Samorządu Studenckiego Wydziału Filologicznego
- Wręczenie nagród Rektora UG
- Promocje doktorskie
- Gaude, Mater Polonia
- Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Małgorzata Książek-Czermińska
- Gaudeamus igitur
17 czerwca 2010 r.
Święto Wydziału Filologicznego
26 marca 2010 r.
Nowy gmach
neofilologii dla Wydziału Filologicznego UG
26 marca 2010 roku pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim, reprezentowanym przez JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernarda Lammka oraz Województwem Pomorskim, reprezentowanym przez Zarząd w osobach Marszałka Województwa Pomorskiego – Pana Mieczysława Struka oraz Wicemarszałka Województwa Pomorskiego – Pana Wiesława Byczkowskiego została podpisana umowa o dofinansowanie Projektu „Budowa budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego w ramach Kampusu Bałtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej 2. Społeczeństwo wiedzy, Działania 2.1. Infrastruktura edukacyjna i naukowo-dydaktyczna współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- powierzchnia całkowita – ponad 14 000 m2
- 13 sal wykładowych
- 55 sal seminaryjno-ćwiczeniowych
- 2 sale audytoryjno-teatralne
- 2 laboratoria
- czytelnia
- pokoje dla pracowników naukowo-dydaktycznych oraz dla doktorantów
- pomieszczenia administracyjne
21 stycznia 2010 r.
Współpraca z Uniwersytetem Duisburg-Essen
W ramach współpracy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Duisburg-Essen 21 stycznia 2010 r. wykład otwarty zatytułowany Crossing Borders: The Frontier in South African literature/ Przekraczanie granic: bariery w literaturze południowoafrykańskiej wygłosił prof. dr hab. Erhard Reckwitz, Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Duisburg-Essen.
W ramach współpracy obu uniwersytetów powstał projekt Master-Duo Course of Study. Podczas spotkania Dziekanów Wydziału Filologicznego UG, prof. UG dr hab. Andrzej Ceynowa i Wydziału Humanistycznego UDE prof. dr hab. Erhard Reckwitz podpisali list intencyjny w tej sprawie:
- Skoordynowane programy studiów pozwalają na to, że studenci, którzy co najmniej przez jeden semestr studiują na drugim uniwersytecie, po wypełnieniu wymogów określonych w prawie polskim i niemieckim, otrzymają dwa dyplomy - jeden Uniwersytetu Gdańskiego, drugi Uniwersytetu Duisburg-Essen - mówi prof. Andrzej Ceynowa, Dziekan Wydziału Filologicznego.
W tym roku akademickim studenci w ramach programu Master-Duo studiują na kierunku komunikacja międzykulturowa specjalizację germanistyka, od roku akademickiego 2011/2012 program zostanie poszerzony o anglistykę. Pomoc finansowa dla studentów płynie z Polish-German Science Fundation i DAAD. Najbliższe spotkanie dotyczące poszerzania współpracy Wydziału Filologicznego UG z Uniwersytetem Duisburg-Essen o specjalność anglistyczną odbędzie się w kwietniu tego roku.
Tekst i zdjęcie Anna Malcer-Zakrzacka
27 listopada 2009 r.
Odznaczeni pracownicy
Wydziału Filologicznego
Prof. dr hab. Marian Szczodrowski - kierownik Zakładu Teorii Komunikacji Obcojęzycznej Instytutu Filologii Germańskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej oraz działalności dydaktycznej i społecznej. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 27 listopada 2009 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
- Urszula CHOIŃSKA z Dziekanatu Wydziału Filologicznego
- prof. dr hab. Andrzej KĄTNY z Instytutu Germanistyki
- prof. UG, dr hab. Jan KORTAS z Katedry Filologii Romańskiej
- Aldona ŁUGOWSKA z Dziekanatu Wydziału Filologicznego
- prof. UG, dr hab. Stanisław MILEWSKI z Katedry Logopedii
- dr Jan SIKORA z Instytutu Germanistyki
- prof. UG, dr hab. Jerzy SZYŁAK z Katedry Kulturoznawstwa
- dr Jolanta DZIUBA z Katedry Slawistyki
- dr Urszula PATOCKA-SIGŁOWY z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, prodziekan ds. studenckich Wydziału Filologicznego
- dr Maria SIBIŃSKA z Katedry Skandynawistyki
- prof. UG, dr hab. Marek CYBULSKI z Instytutu Filologii Polskiej
- mgr Maria KANTELECKA z Instytutu Filologii Polskiej
- dr Piotr KĄKOL z Instytutu Filologii Polskiej
- dr Aneta LEWIŃSKA z Instytutu Filologii Polskiej
- prof. UG, dr hab. Bożena MATUSZCZYK z Instytutu Filologii Polskiej
- prof. UG, dr hab. Wojciech OWCZARSKI z Instytutu Filologii Polskiej
- prof. UG, dr hab. Stanisław ROSIEK z Instytut Filologii Polskiej, prodziekan ds. nauki Wydziału Filologicznego
- dr Danuta STANULEWICZ-SKRZYPIEC z Instytutu Anglistyki
- prof. UG, dr hab. Grażyna TOMASZEWSKA z Instytutu Filologii Polskiej
- prof. UG, dr hab. Kwiryna ZIEMBA z Instytutu Filologii Polskiej
Styczeń 2009
Centrum Rosyjskie na Uniwersytecie Gdańskim
%author%: Fot. A. Malcer-Zakrzacka
20 marca 2010 r.
Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadaje Panu Tomasowi Venclovie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w badaniach nad kulturą Europy Środkowowschodniej, znakomitą twórczość literacką i mądrą pracę nad zbliżaniem narodów.
Fakt, że nadanie doktoratu honoris causa prof. Tomasowi Venclovie wpisał się w obchody 40-lecia Uniwersytetu Gdańskiego sprawił, że uroczystość stała się nie tylko świętem intelektualnym, ale także wydarzeniem międzynarodowym bardzo wysokiej rangi.
20 października 2009 r.
POLONISTYKA NA UNIWERSYTECIE W HARBINIE
Na Wydziale Języków Słowiańskich Uniwersytetu w Harbinie, chińskiego partnera UG, zainaugurowała swoją działalność polonistyka. Otwarcie studiów licencjackich z języka polskiego, było głównym elementem zorganizowanego 20 października 2009 r. Dnia Polskiego. W uroczystościach uczestniczyła delegacja UG z Prorektorem ds. Studenckich prof. Józefem A. Włodarskim i Dziekanem Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzejem Ceynową.
%author%: Fot. A. Bączkowski
Polonistyka na Uniwersytecie w Harbinie została otwarta na mocy porozumienia podpisanego przez tą chińską uczelnię z Uniwersytetem Gdańskim w maju 2009 roku.
Dzień Polski zorganizowany został wspólnie przez Ambasadę RP w Pekinie oraz Uniwersytet w Harbinie, był on poświęcony 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Rzeczpospolitą Polską oraz uroczystej inauguracji polonistyki na Wydziale Języków Słowiańskich na Uniwersytecie w Harbinie.
Jako ciekawostkę warto dodać, że miasto Harbin zostało założone w 1898 roku, w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej, przez Polaka, inż. Adama Szydłowskiego. Jednym z polskich śladów w Harbinie jest most kolejowy przez rzekę Sungari, zaprojektowany przez inż. Stanisława Kierbedzia, bratanka twórcy mostu w Warszawie.
6 października 2009 r.
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2009/2010
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2009/2010 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 6 października 2009 roku o godzinie 12.00. Uroczystość zaszczycili prorektorzy: ds. studenckich, prof. UG, dr hab. Józef Arno Włodarski oraz ds. rozwoju i finansów, prof. UG, dr hab. Mirosław Krajewski. Listy z życzeniami dla Wydziału Filologicznego na jubileuszowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim nadesłali m.in.: prezydent miasta Gdyni, Wojciech Szczurek i marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski:
- Uniwersytet rozpoczyna dziś 40. rok akademicki i z tej okazji pragnę podkreślić, że jest to największa uczelnia wyższa w regionie pomorskim, która oferuje możliwość kształcenia na prawie czterdziestu kierunkach studiów w zakresie ponad stu specjalności. Szczególnie serdecznie słowa kieruję do immatrykulowanych dziś studentów Wydziału Filologicznego, życząc im szybkiej adaptacji w nowym środowisku oraz jak najlepszych wyników w nauce. Wszystkim studentom życzę, aby rozpoczynający się rok akademicki przyniósł ze sobą nowe, ciekawe doświadczenia. Wykładowcom, profesorom oraz wszystkim pracownikom Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego życzę natomiast, aby ich nieustanna i ciężka praca przynosiła nie tylko kolejne sukcesy naukowo-dydaktyczne, ale była również źródłem osobistej satysfakcji - napisał marszałek Jan Kozłowski.
Przy okazji tych życzeń wielką radość wyraził, prowadzący uroczystość dziekan Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa. Wydział Filologiczny otrzymał bowiem 23 mln. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na budowę budynku dla neofilologicznej części naszego wydziału. Dziekan wyraził nadzieję, że nowa siedziba powstanie w ciągu trzech, czterech lat i znacząco poprawi warunki studiowania na Wydziale Filologicznym.
Podczas uroczystości indeksy odebrało 22 najlepszych kandydatów, a obecnie już studentów naszego wydziału, wybranych spośród tysiąca siedmiuset siedemdzięciu przyjętych na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Wypromowano także 4 doktorów nauk humanistycznych: dr Tatianę Kopac, dr Monikę Kwietniewską, dr Norę Orłowską, dr Barbarę Walentynowicz. Nagrody Rektora z rąk prorektorów otrzymali naukowcy i pracownicy administracji.
21 maja 2009 r.
Gdańska polonistyka
na Harbin Normal University
20 czerwca 2009 r.
Święto Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego
i odsłonięcie pomnika Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza
-
Podczas uroczystości Medalem Uniwersytetu Gdańskiego został uhonorowany prof. Manfred Bayer. Medal został nadany "za jakość i rezultaty 15-letniej współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, w ramach której Profesor połączył środowiska akademickie Polski i Niemiec, tworząc i realizując innowacyjne programy naukowo-badawcze oraz edukacyjne, programy wymiany studentów" wręczyła prorektor ds. kształcenia prof. Maria Mendel.
-
Dyplomy habilitacyjne z rąk prorektora prof. Józefa Arno Włodarskiego otrzymali: dr hab. Marek Cybulski i dr hab. Maria Czaplicka-Jedlikowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy.
-
Wypromowano dwunastu doktorów nauk humanistycznych.
-
Wykład zatytułowany "Czy Słowacki może być dobrą lekturą na wakacje? " wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski z Instytutu Filologii Polskiej.
-
Po uroczystości odbyło się odsłonięcie pomnika Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza na placu przed Biblioteką Uniwersytetu Gdańskiego. Odsłonięcia dokonali: wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp Michał Warczyński, prorektorzy Uniwersytetu Gdańskiego: prof. Maria Mendel i prof. Józef Arno Włodarski, autor pomnika Gienadij Jerszow, autor architektonicznego otoczenia pomnika Stanisław Szymański oraz prof. Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Filologicznego, rektor senior i pomysłodawca powstania pomnika Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza oraz nagrody jego imienia przyznawanej co roku najlepszym nauczycielom akademickim pod nazwą Nauczyciel Roku.
-
Święto Wydziału Filologicznego zakończyło się piknikiem na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego pod pomnikiem.
- Wystąpienie Prorektora ds. Studenckich, prof. UG, dr hab. Józefa Arno Włodarskiego
- Przemówienie Dziekana Wydziału Filologicznego prof. dr. hab. Andrzeja Ceynowy.
- Program uroczystości.
- Promocje doktorskie - nazwiska doktorów, promotorów i tytuły rozpraw doktorskich.
- Sylwetka Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Patrz więcej.
- Uzasadnienie przyznania Medalu Uniwersytetu Gdańskiego prof. Manfredowi Bayerowi.
- Galeria zdjęć uroczystości. Kliknij napis lub zdjęcie poniżej.
Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) - uczony, humanista zasłużony dla polskości Gdańska. Jego postać i działalność, nauczyciela języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim oraz kaznodziei gminy ewangelickiej przy kościele św. Anny w Gdańsku, nawiązuje do chlubnych tradycji akademickich naszego miasta. Krzysztof Celestyn Mrongowiusz opracowywał liczne podręczniki i gramatyki języka polskiego oraz słowniki polsko-niemieckie. Zajmował się także dialektologią, zbieraniem pieśni kaszubskich i mazurskich oraz zabytków języka kaszubskiego na Pomorzu. Powstanie na naszym terenie Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego w 1558 roku, w którym na przełomie XVIII i XIX wieku Krzysztof Celestyn Mrongowiusz przez całe dziesięciolecia aż do swojej śmierci (a zmarł w wieku 91 lat) wykładał język polski, należy traktować jako genezę i zalążek dzisiejszej gdańskiej humanistyki – Wydziału Filologicznego oraz dzisiejszego ośrodka akademickiego - Uniwersytetu Gdańskiego.
Bibliofilska pasja Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza sprawiła, że zgromadził on liczący ponad tysiąc woluminów księgozbiór, który zawiera liczne XVI-XIX-wieczne polonica o treści historycznej, prawnej, religijnej, filozoficznej i pedagogicznej. Znajdujący się obecnie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk księgozbiór stanowi dziedzictwo historyczne polskiego Gdańska oraz cenne źródło naukowe. Ten znakomity akademik był także członkiem licznych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, m.in. Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Jego działalność, będąca zalążkiem wymiany myśli naukowej pomiędzy Pomorzem i światem, przysporzyła mu miano „europejskiego budowniczego mostów między narodami”. Idea, bliska Mrongowiuszowi, należy także do głównych priorytetów działalności naukowej humanistów na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
11 grudnia 2008 r.
Nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Elie Wieselowi
Nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Elie Wieselowi odbyło się w czwartek 11 grudnia o godzinie 14:00 (czasu nowojorskiego) w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ na Manhattanie w Nowym Yorku. Doktorat honoris causa został przyznany na wniosek Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego, na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Gdańskiego w dniu 27 marca 2008 roku. Gospodarzem uroczystości nadania tytułu honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz przyznania Nagrody Orła Jana Karskiego Prof. Elie Wieselowi był szef Stałej Misji RP przy ONZ, ambasador Andrzej Towpik. Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Elie Wiesel otrzymał "za udowodnienie swym poruszającym dziełem, że język i literatura są instrumentami, dzięki którym człowiek utrwalić może doświadczenie tego, co nieludzkie, aby pamięć ustrzegła nas przed powrotem Zła, jakim była zagłada Żydów dokonana rękami nazistów. Jego książki i niestrudzona aktywność publiczna, wbrew mocom, wobec których pojedynczy człowiek zdaje się znikomy, potwierdzają, iż suwerenny głos jednostki może dotrzeć do uszu tak często obojętnego świata" - napisano w uzasadnieniu uchwały Senatu Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodę Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać i definiować absolutne zło holocaustu". Profesor Elie Wiesel jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i autorem terminu "holocaust" - nazywającego zagładę Żydów, której Elie Wiesel doświadczył osobiście tracąc, w czasie II wojny światowej, swoją najbliższą rodzinę. Traumatyczne doświadczenia opisał w najbardziej znanej polskiemu czytelnikowi powieści Noc.
- To już mój 130 doktorat honoris causa, ale pierwszy z Polski dlatego ma dla mnie
szczególne znaczenie. Cieszę się, że przyszedł z Gdańska, miasta w którym narodziła się idea demokratycznych przemian w Europie Wschodniej - powiedział prof. Ceynowie Doktor Honorowy Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Elie Wiesel. - Obiecuję, że w przyszłym roku przyjadę do Polski i dopełnię obowiązku wygłoszenia wykładu doktorskiego dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego.
Sylwetka Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Elie Wiesela. Patrz więcej.
Pisarz, dziennikarz, profesor nauk humanistycznych, wykładowca na Boston University. Urodził się w rodzinie żydowskiej w Sighet w Rumunii (dziś Węgry) w 1928 roku. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. W latach 1944-45 był więźniem Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldu. Przez wiele lat walczył o niepodległość Izraela. Jego dokonania w dziedzinie utrwalenia pamięci o męczeństwie narodu żydowskiego w hitlerowskich obozach zagłady podczas II wojny światowej zasługują na najwyższe uznanie, a Jego znakomity i obszerny dorobek literacki (ponad 40 pozycji) oraz działalność dziennikarska i naukowa w sposób dobitny przyczyniły się do pojednania między narodami i pokoju światowego. Ukoronowaniem dorobku było przyznanie Mu w 1986 roku Pokojowej Nagrody Nobla.
22 listopada 2008 r.
Święto Wydziału Filologicznego
- Przemówienie Dziekana Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowy.
- Program uroczystości.
- Nazwiska doktorów i doktorów habilitowanych oraz tytuły prac. Patrz więcej.
Program uroczystości:
- Gaudeamus igitur
- Powitanie gości przez Dziekana Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr. hab. Andrzeja Ceynowę
- Przemówienie Dziekana Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowy
- Wystąpienie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Bernarda Lammka
- Wręczenie dyplomów habilitacyjnych
- Promocje doktorskie
- Wręczenie dyplomów licencjackich i magisterskich
- Wykład prof. Bogusława Żyłko
- Koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka
- Gaude, Mater Polonia
Podczas uroczystości na stopień doktora habilitowanego promowani zostali:
Podczas uroczystości odbyły się promocje doktorskiej. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymali:
- w zakresie literaturoznawstwa:
DOKTOR
|
PROMOTOR
|
TYTUŁ PRACY
|
Niwińska-Lipińska Ewa
|
prof. dr hab. Józef Bachórz
|
O powieściach Walerego Łozińskiego. Zarys monograficzny
|
Zając Aleksandra
|
prof. dr hab. Michał Błażejewski
|
50 lat Teatru Muzycznego w Gdyni 1958-2008. Próba monografii
|
Karpowicz-Słowikowska Sylwia
|
prof. UG, dr hab. Jan Data
|
Kwestia niemiecka w publicystyce Bolesława Prusa
|
Majer-Szreder Wioletta
|
prof. UG, dr hab. Jan Data
|
O powieściach współczesnych Jana Zachariasiewicza
|
Mosakowski Janusz
|
prof. UG, dr hab. Jan Data
|
Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej XIX wieku
|
Wyszogrodzka-Liberadzka Natalia
|
prof. Maria Dąbrowska-Partyka
|
Generacja „Krugovców” – próba charakterystyki pokolenia literackiego
|
Reglińska-Jemioł Anna
|
prof. dr hab. Irena Kadulska
|
Formy taneczne w polskim teatrze jezuickim XVIII wieku
|
Staniszewski Tomasz
|
prof. dr hab. Tadeusz Linkner
|
Gnostycyzm w literaturze Młodej Polski
|
Nowaczewski Artur
|
prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski
|
Figura ulicy w literaturze polskiej po 1918 roku
|
Duroł Renata
|
prof. dr hab. Anna Martuszewska
|
Echa powieści gotyckiej w literaturze współczesnej
|
Misterek Daniel
|
prof. dr hab. Anna Martuszewska
|
Gry w mistyfikację w literaturze współczesnej
|
Kotowska Katarzyna
|
prof. dr hab. Michał Mrozowicki
|
La théorie de l’abjection dans les recherches sur la correspondence des art sur l’exemple de l’écriture féminine en France de la charnière du XXe et XXIe siècles (Teoria odrzucenia w badaniach nad powinowactwem sztuk na przykładzie literatury kobiecej we Francji przełomu XX i XXI wieku)
|
Borzyszkowska-Szewczyk Miłosława
|
prof. UG, dr hab. Mirosław Ossowski
|
Etos pruski a kultura pamięci. Literatura wspomnieniowa potoków szlachty pruskiej z Pomorza Zachodniego i Prus Wschodnich po 1945 r.
|
Supady Grzegorz
|
prof. UG, dr hab. Mirosław Ossowski
|
Theodor Gottlieb von Hippel (1741-1796). Królewiecki pisarz i myśliciel z kręgu Immanuela Kanta
|
Wróblewska Barbara
|
prof. UG, dr hab. Mirosław Ossowski
|
Enthaltsamkeit als Form der Entsagung im Literarischen Schaffen Adalbert Stifters (Wstrzemięźliwość jako forma wyrzeczenia w literackiej twórczości Adalberta Stiftera)
|
Konefał Sebastian
|
prof. AP, dr hab. Mirosław Przylipiak
|
Antynomie cielesności w amerykańskim kinie science fiction oraz horrorze po roku 1960
|
Lentas Beata
|
prof. UG, dr hab. Stanisław Rosiek
|
Tadeusz Peiper w Hiszpanii
|
Rojek Lucyna
|
prof. UG, dr hab. Stanisław Rosiek
|
Pisarze Pustelnicy. Karpiński, Fredro, Peiper, Białoszewski
|
- w zakresie językoznawstwa:
DOKTOR
|
PROMOTOR
|
TYTUŁ PRACY
|
Simon Maria
|
prof. dr hab. Andrzej Kątny
|
Przekład uwierzytelniony polskich i niemieckich dokumentów metrykalnych i administracyjnych. Problemy ekwiwalencji tłumaczeniowej.
|
Turska Marta
|
prof. dr hab. Andrzej Kątny
|
Internationalismen in der Fachsprache der Gastronomie und der Kochkunst im fünfsprachigen Vergleich (Internacjonalizmy w języku specjalistycznym w zakresie gastronomii i sztuki kulinarnej w ujęciu pięciojęzycznym)
|
Zawada Anna
|
prof. dr hab. Andrzej Kątny
|
Zapożyczenia leksykalne z języka niemieckiego we współczesnym języku rosyjskim
|
Żurawlew Tomasz
|
prof. dr hab. Andrzej Kątny
|
Poetyka ironii w twórczości Wisławy Szymborskiej w oryginale oraz w przekładach Karla Dedeciusa
|
Najbar Anna
|
dr hab. Jan Kortas
|
Le langage des musiciens: étude sociolingiustique (Język środowisk muzycznych we Francji: studium socjolingwistyczne)
|
Borodo Michał
|
prof. UG, dr hab. Wojciech Kubiński
|
Between the Global and the Local: Translation for Children in Poland at the Turn of the 21st Century
|
Grzegorczyk Grzegorz
|
prof. UG, dr hab. Wojciech Kubiński
|
Problems of translating humorous texts: Polish rendering of sketches from Monty Python’s Flying Circus
|
Banaszkiewicz Agnieszka
|
prof. dr hab. Edward Łuczyński
|
Fleksja werbalna w mowie dzieci pięcioletnich
|
Witkowska Magdalena
|
prof. dr hab. Edward Łuczyński
|
System interpunkcyjny polszczyzny XIX wieku
|
Parysek Ewelina
|
prof. UG, dr hab. Krystyna Szcześniak
|
Językowy obraz konfliktu bałkańskiego (1991-1999) na podstawie prasy polskiej, serbskiej, chorwackiej i bośniackiej)
|
Twardowska Aleksandra
|
prof. UG, dr hab. Krystyna Szcześniak
|
Antroponimia sarajewskich Żydów sefardyjskich w latach 1905-1941
|
Wojda Katarzyna
|
prof. UG, dr hab. Krystyna Szcześniak
|
Obraz flory i fauny w dwóch izbornikach z XI wieku na tle kultury Rusi
|
Zdrojewska Joanna
|
prof. dr hab. Marian Szczodrowski
|
Fremdsprachliche Schülerinteraktionen von Dialogen zu Polylogen (Uczący się i ich obcojęzyczna interpretacja od dialogów do polilogów)
|
Żółtowska-Milewska Agnieszka
|
prof. dr hab. Marian Szczodrowski
|
Zur Bedeutung der landeskundlischen Inhalte in den Lehr-Lernwerken für Deutsch als Fremdsprache im Lichte der Fremdwahrnehmung (Znaczenie treści krajoznawczych w podręcznikach do nauczania i uczenia się języka niemieckiego jako obcego w świetle postrzegania obcości)
|
23 września 2008 r.
Władze Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym
Nowe kierunki i specjalności
1 października 2008 r.
Krótka kronika
Wydziałów Filologicznego i Historycznego
Wydział Filologiczny i Historyczny powoli zyskują nowy blask. Wchodząc do budynku nie wolno przeoczyć tablic z kremowego marmuru. Widnieją na nich, po prawej stronie, wypisane mosiężnymi literami, nazwiska doktorów honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego uhonorowanych tym tytułem przez poprzedników: Wydział Humanistyczny i Wydział Filologiczno-Historyczny. Wśród szesnastu znanych postaci wyróżnionych przez humanistykę gdańską znajdziemy m.in. trzech prezydentów: Lecha Wałęsę, dr. Richarda von Weizsäckera i François Mitterranda oraz szefową światowej dyplomacji: Madeleine K. Albright, pisarzy polskich i światowych takich, jak: Tadeusz Różewicz, Günter Grass, Elie Wiesel, reżyserów tej klasy, co Andrzej Wajda oraz ludzi nauki m.in.: ks. dr. Bernarda Sychtę, prof. Marię Janion, prof. Henryka Markiewicza, prof. Leszka Kołakowskiego i prof. Normana Daviesa.
- doc. dr hab. Bolesław Maroszek 1970-1972
- doc. dr hab. Bogusław Cygler 1972-75
- doc. dr hab. Stanisław Mikos 1975-78
- prof.dr hab. Stanisław Gierszewski 1978-81
- prof dr hab. Wacław Odyniec 1981-84
- prof. dr hab. Edmund Kotarski 1994-90
Dziekani Wydziału Filologiczno-Historycznego:
- prof. UG, dr hab. Jan Data 1990-96
- prof. UG, dr hab. Jan Iluk 1996-2002
- prof. dr hab. Marian Szczodrowski 2002-2005
- prof. UG, dr hab. Józef Arno Włodarski 2005-2008
Dziekani Wydziału Filologicznego:
- prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa (2008-2012)
Doktoraty honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego
Nadane na wniosek Wydziału Humanistycznego:
- prof. Władysław Czapliński 1978
- ks. dr Bernard Sychta 1981
- prof. Gerard Labuda 1985
- Lech Wałęsa 1990
Nadane na wniosek Wydziału Filologiczno-Historycznego:
- dr Richard von Weizsäcker 1992
- Günter Grass 1993
- François Mitterrand 1993
- prof. Maria Janion 1994
- prof. Edmund Cieślak 1995
- prof. Henryk Markiewicz 1996
- prof. Leszek Kołakowski 1997
- prof. Hanna Popowska-Taborska 1999
- prof. Norman J. Davies 2000
- Madeleine K. Albright 2000
- prof. Marian Biskup 2001
- Andrzej Wajda 2005
- Tadeusz Różewicz 2006
- prof. Maria Bogucka 2006
- prof. Yi Lijun 2007
- prof. Elie Wiesel 2008
- prof. Tomas Venclova 2010
- prof. Hyden White 2011
28 sierpnia 2008 r.
Przekazanie władzy
na Wydziale Filologicznym
28 sierpnia 2008 nastąpiło uroczyste, oficjalne przekazanie władzy i obowiązków dziekańskich na dawnym Wydziale Filologiczno-Historycznym. W spotkaniu uczestniczyli dziekani nowych wydziałów: Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa i Historycznego, prof. dr hab. Zbigniew Opacki oraz dotychczasowi, przyszli prodziekani obu wydziałów.
Spotkanie miało przede wszystkim charakter roboczy, choć były także podziękowania za współpracę i życzenia powodzenia i sukcesów dla następców.
Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego w kadencji 2005–2008 prof. UG, dr hab. Józef Arno Włodarski (wstępujący Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego) przedstawił stan finansowy wydziału, plany naukowe i wydawnicze oraz podzielił obowiązki pomiędzy następców.
Nowy dziekan Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa opowiedział o nowościach na wydziale: remoncie, dzięki któremu przestrzeń: sale wykładowe, korytarze i dziekanaty zyskały nowe oblicze oraz o nowym elektronicznym systemie do głosowania dla Rad Wydziałów. Zapewnił, że 1 października wydział będzie w pełni gotowy na przyjęcie prawie 3 500 studentów:
- Mamy opinię wydziału niezwykle prostudenckiego i zamierzamy ją przez cały czas umacniać.