Reperutuar filmowy DKF - marzec
7 marca 2019 (czwartek) godz. 18.30
Konferencja Kobieta w kulturze : POLYLAND + dyskusja
reż. Dáša Raimanová, Polska, Wielka Brytania, 2017, 71 min.
14 marca 2019 (czwartek) godz. 18.30
4. Wieczór z Kinem: MONUMENT + spotkanie z reżyserką JAGODĄ SZELC
reż. Jagoda Szelc, Polska, 2018, 90 min.
21 marca 2019 (czwartek) godz. 18.30
Pokaz przedpremierowy : WILKOŁAK + dyskusja po filmie Pamięć o Zagładzie 2.0
21-24 marca 2019 (czwartek- niedziela)
6. SHALOM POLIN. GDAŃSKI PRZEGLĄD FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ
28 marca 2019 (czwartek) godz. 18.30
Dobre, bo polskie : UŁASKAWIENIE
Reż. Jan Jakub Kolski, Czechy, Polska, 2018, 100 min.
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł
* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)
OPISY
7 marca 2019 (czwartek) godz. 18.30
Konferencja Kobieta w kulturze : POLYLAND + dyskusja po filmie
reż. Dáša Raimanová, Polska, Wielka Brytania, 2017, 71 min.
Film oddaje głos trzem bohaterkom pochodzącym z trzech różnych mniejszości w Polsce. Skupia się na przedstawieniu niuansów bycia czarnoskórym, muzułmaninem albo członkiem społeczności LGBTQ+ w jednym z najbardziej homogenicznych krajów Europy. Wszystkie trzy kobiety urodziły się w Polsce i mieszkają we Wrocławiu. Ania, Miriam i Elmelda chcą być usłyszane nie jako "te inne", ale jako reprezentantki polskiego społeczeństwa.
Pokaz filmowy jest wydarzeniem towarzyszącym organizowanej przez Instytut Psychologii i Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa WNS UG konferencji „Kobieta w Kulturze”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Kobiety i Mężczyźni: Aktywizm, Protest, Zmiana Społeczna”
4. Wieczór z Kinem: MONUMENT + spotkanie z reżyserką JAGODĄ SZELC
reż. Jagoda Szelc, Polska, 2018, 90 min.
Pokaz przedpremierowy filmu Monument, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką Jagodą Szelc w ramach 4. edycji Wieczór z Kinem, projektu organizowanego przez studentów Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG.
Monument to drugi, oczekiwany przez wielu widzów film Jagody Szelc, autorki Wieży. Jasnego dnia – zaskakującego debiutu, który zdobył dwie nagrody na festiwalu w Gdyni, a rok temu okazał się niespodziewanym przebojem kin studyjnych.
Monument to hipnotyczna i przerażająca opowieść o grupie studentów hotelarstwa, którzy późną nocą przybywają do tajemniczego hotelu, by odbyć w nim praktyki. Szybko okazuje się, że miejsce nie należy do zwyczajnych. Despotyczna menadżerka pozbawia bohaterów imion i zmusza ich do wykonywania niezrozumiałych czynności. Choć studenci orientują się, że coś jest nie tak, nie wiedzą, że w hotelu czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą.
Monument był już pokazywany na festiwalu Nowe Horyzonty, a także na festiwalu w Gdyni, gdzie zdobył nagrodą w konkursie Inne Spojrzenie. Na obu imprezach cieszył się bardzo pozytywnymi opiniami widzów i krytyków.
21 marca 2019 (czwartek) godz. 18.30
Pokaz przedpremierowy : WILKOŁAK + dyskusja po filmie Pamięć o Zagładzie 2.0
reż. Ardian Panek, Polska, Holandia, Niemcy, 2018, 88 min.
Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.
21 -24 marca 2019 (czwartek- niedziela)
6. SHALOM POLIN. GDAŃSKI PRZEGLĄD FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ
28 marca 2019 (czwartek) godz. 18.30
Dobre, bo polskie : UŁASKAWIENIE
Reż. Jan Jakub Kolski, Czechy, Polska, 2018, 100 min.
W swoim nowym filmie Jan Jakub Kolski sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania. To kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. Ułaskawienie spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni (w tym za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą Grażyny Błęckiej-Kolskiej).
Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie Polskę 1946 roku pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. To świat, w którym bliscy zwracają się przeciwko sobie, a pomoc może przyjść z niespodziewanej strony. Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu.
NAGRODY:
2018: Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Nagroda za scenariusz – Jan Jakub Kolski
2018: Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Nagroda za kostiumy – Monika Onoszko
2018: Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Nagroda za główną rolę kobiecą – Grażyna Błęcka-Kolska
2018: Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) – Nagroda Society Humanitarian Award
2019: Prowincjonalia (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej) – „Jańcio Wodnik” za zdjęcia – Julian A. Ch. Kernbach
2019: Prowincjonalia (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej) – Nagroda Specjalna Organizatorów – Grażyna Błęcka-Kolska