Wędrowna wystawa: kawalerzyści, imigranci i cykliści
Wędrowna wystawa: kawalerzyści, imigranci i cykliści
Projekt Fundacji Ari Ari
Przypadające na 2018 rok obchody stulecia zakończenia Wielkiej Wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości stanowią szczególną okazję do refleksji nad polską historią. W tych wyjątkowych okolicznościach przygotowaliśmy wystawę złożoną z muzealiów – symboli niepodległości, pochodzących ze zbiorów prywatnych i społecznych muzeów.
Wystawa jest efektem współpracy kilku muzeów oraz stowarzyszeń z całej Polski: Muzeum PTTK w Olkuszu, Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Olkusz, Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego, Harcerskiego Muzeum Etnograficznego w Katowicach, Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Izby Tradycji Młynarskich „W Starym Młynie” w Kuźniczysku.
Naszą opowieść zaczynamy w czasach, kiedy Polska zniknęła z mapy Europy, a jej mieszkańcy zostali poddanymi Rosji, Prus i Austrii. Razem z naszymi bohaterami przenosimy się kolejno do momentu powrotu Rzeczpospolitej na arenę dziejów w czasach Wielkiej Wojny, stajemy się uczestnikami wydarzeń z lat 1918-1939, by ponownie trafić w okres wojennej zawieruchy i ostatecznie, razem z repatriantami, staramy się odnaleźć w rzeczywistości nowej ojczyzny.
Narratorami naszej opowieści są zwyczajne i niezwykłe przedmioty. Za ich pośrednictwem chcieliśmy przedstawić kilka historii, często osobistych i nieznanych powszechniej. Jednocześnie proponujemy spojrzenie na codzienne życie obywateli państwa polskiego, odzyskanego po 123 latach zniewolenia.
Wędrowna wystawa: kawalerzyści, imigranci i cykliści przedstawia historię ludzi doświadczających XX wieku, zarówno w czasach wojen, jak i nietrwałego pokoju.