19 maja 2017. Premiera sztuki Sandry Szwarc pt. Fashion Victim Teatr nieUGiętych
Teatr nieUGiętych startuje!
W Trójmieście powstała nowa inicjatywa teatralna. Studenci Uniwersytetu Gdańskiego, reprezentujący różne kierunki (Wiedzę o Teatrze, Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi, Filologię Polską, Prawo), założyli kolektyw o nazwie Teatr nieUGiętych, do którego dołączyło kilkoro zakręconych teatralnie licealistów. Pierwszą wspólną pracą grupy jest przygotowanie scenicznej wersji sztuki Sandry Szwarc Fashion Victim, której prapremiera odbędzie się 19 maja 2017 roku w Sali Teatralnej na Wydziale Neofilologii UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 51).
Spektakl będzie grany dwukrotnie 19 maja 2017:
- o godz. 14.00 z okazji Dnia otwartego Wydziału Filologicznego w Dniu Funduszy Europejskich
- o godz. 17.00 w ramach VIII Festiwalu Literatury i Teatru BETWEEN. POMIĘDZY
W ramach festiwalu BETWEEN 20 maja o godz. 16.00 odbędzie się również spotkanie z Sandrą Szwarc, Mariuszem Babickim i Tomaszem Kaczorowskim, które prowadzi dr Joanna Chojka.
Pierwszy przygotowany przez Teatr nieUGiętych spektakl to połączenie teatru krytycznego (odwołującego się do największej katastrofy budowlanej w czasach współczesnych, która miała miejsce w 2013 roku w Bangladeszu), z pełną dystansu formą sceniczną. Autorka sztuki, wykształcona pianistka, po raz kolejny potwierdza swoje niezwykłe wyczucie na walory brzmieniowe słowa i rytmiczność struktury narracyjnej. Rzeczywistość przedstawiona w dramacie zanurzona jest we śnie, rozciągając się na różnych jego głębokościach, czasem zahaczając również o powierzchnię życia. Głównym bohaterem jest zafascynowany modą mężczyzna, który odnajduje na metce kupionej koszuli błaganie o pomoc. Zostało ono wyszyte rączką jedenastoletniej dziewczynki z ubogiego, azjatyckiego kraju, wykonującej niewolniczą pracę, na której ufundowany jest zachodni raj konsumentów. Bohater traktuje ten znak nadany z odległego świata jako wezwanie do tego, by coś zmienić w swoim nijakim życiu, pozbawionym emocjonalnych podniet i zredukowanym do konsumpcyjnych gestów. Jego podróż, odbywana głównie we śnie, jest wędrówką ku wewnętrznemu przebudzeniu.
Związana z Trójmiastem Sandra Szwarc (1989) jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu, Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Obecnie jest słuchaczką Filologicznych Studiów Doktoranckich UG. Mimo młodego wieku niezwykle szybko awansowała do wąskiego grona dramatopisarzy docenianych przez krytyków i reżyserów. Jej dwie poprzednie sztuki, Von Bingen. Historia prawdziwa i Supernova live, były nominowane do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (druga z nich otrzymała tzw. Alternatywą Nagrodę Dramaturgiczną, przyznawaną przez jury społeczne). Oba dramaty zrealizował w Teatrze Polskiego Radia Waldemar Modestowicz – realizacja debiutanckiej Von Bingen została wyróżniona Grand Prix w kategorii słuchowisk ubiegłorocznego Festiwalu „Dwa Teatry”. Jest także laureatką nagrody Talanton 2016 za radiowy debiut dramaturgiczny. Najnowsza sztuka Doppelgänger została nagrodzona jedną z dwóch głównych nagród we wrocławskim konkursie Strefy Kontaktu.
Spektakl został zrealizowany w ramach konkursu AlterProjekt organizowanego przez Akademickie Centrum Kultury UG „ALTERNATOR”. Dofinansowany ze środków Dziekana Wydziału Filologicznego UG.
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/teatrnieUGietych/