Obchody Roku Sienkiewicza na Wydziale Filologicznym

28-29 listopada 2016 roku na Wydziale Filologicznym został zrealizowany projekt dwóch studentek naszego Wydziału, Balbiny Hoppe i Sary Gosk pt. „Wokół Sienkiewicza”. Projekt powstał w ramach przyznanego im w maju ubiegłego roku pierwszego miejsca w konkursie na projekty studenckich kół naukowych, grup studenckich i studentów indywidualnych ogłoszonym przez Dziekana Wydziału Filologicznego w kadencji 2012-2016, prof. UG dr. hab. A. Ceynowę.

28.11.2016 w Sali Teatralnej budynku Neofilologii odbył się spektakl teatralny Pana Sienkiewicza droga do Ameryki, w który zaangażowali się studenci UG i przyjaciele. Dzień później, 29.11 odbyła się ogólnopolska sesja naukowa poświęcona nobliście, w której udział wzięli prelegenci będący przedstawicielami rozmaitych dziedzin naukowych. Gościliśmy zarówno znawców literatury XIX-wiecznej, jak i językoznawców oraz historyków. Sympozjum poprzedzone było krótkim happeningiem, w którym wystąpili studenci filologii polskiej oraz dwie uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku Wrzeszczu. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony odbiorców.

„Występ sam w sobie, był wdzięczną adaptacją listów Henryka Sienkiewicza z podróży po Ameryce. Przybliżył on zarówno przygody, jakie towarzyszyły literatowi podczas emocjonującej podróży, jak i myśli, które zaprzątały jego głowę w domu, w pociągu, w hotelu i wielu innych miejscach. Inscenizacja poprowadzona była w formie monologu (spajającego całą fabułę), przerywanego licznymi, zaskakującymi incydentami, wtrąceniami ze strony pozostałych bohaterów (przekształcającymi go w dialog) oraz innymi epizodami wyrywającymi tytułowego Sienkiewicza z jego filozoficznej zadumy”.

Fragment recenzji Zuzanny Tomaszewskiej
impuls.nzsug.pl
Tekst: Balbina Hoppe

Galeria zdjęć z obchodów Roku Sienkiewicza 2016:

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 4. Styczeń 2017 - 09:12; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23. Styczeń 2017 - 13:21; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka