"Przybyszewska: niedokończone rewolucje" - spotkanie wokół fenomenu życia i tekstów Stanisławy Przybyszewskiej

Zapraszamy na spotkanie wokół fenomenu życia i tekstów Stanisławy Przybyszewskiej. O legendarnej pisarce XX-lecia międzywojennego oraz współczesnym dialogu z jej dziełami z Anną Kaszubą-Dębską, Marcinem Czerwińskim, Ewą Graczyk i Mateuszem Górniakiem porozmawia Barbara Piórkowska.
𝟭𝟲.𝟬𝟯 | 𝟭𝟳.𝟬𝟬 | 𝗗ł𝘂𝗴𝗮 𝟯𝟱 | 𝘄𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆
Co w pękniętej i trudnej biografii Przybyszewskiej oraz splecionych z nią modernistycznych tekstach (nasyconych władzą, erotyką, wiwisekcją stanów skrajnych czy relacjami z maszynami) sprawia, że rezonują one z językami współczesności?
Jaka jest w tym rola performatywnego i straceńczego projektu życia Przybyszewskiej? Czy pisarka, do śmierci niepogodzona z Gdańskiem, który był dla niej jednocześnie miejscem kreacji rewolucyjnych i fikcyjnych światów, radykalnego odwrócenia się od tu i teraz w stronę tam i wtedy, może być przez to miasto i jego symboliczną pamięć na nowo odpomniana oraz stać się jego uobecnionym mitem?
Zapytamy zatem o ikoniczność Stanisławy Przybyszewskiej dla współczesności. Bezkompromisowa artystka zdaje się stawać możliwym symbolem naszych czasów: radząca sobie (lub nie) z traumą, kobieta w spektrum i „bez płci”, uzależniona i nieprzystosowana do drobnomieszczańskich wymogów, specyficznie uduchowiona – z uporem nie da się wepchnąć w żadną „normę” ani formę upamiętnienia.



------------------------------
W rozmowie wezmą udział:


Działaczka trójmiejskich grup kobiecych, współzałożycielka koła naukowego gender, które działało na UG od początku lat dwutysięcznych: wyszło z niego wiele aktywistek i aktywistów ruchów feministycznych, queerowych i antydyskryminacyjnych. Koło Genderowe UG zainicjowało i organizowało trójmiejskie MANIF-y. Członkinii Tolerado, Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT.

przecząca (Universitas, 2014) i nowo wydanej Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej i innych (słowo/ obraz terytoria, 2023), jak też książki poetyckiej Miniaturzyści esperanto (papierwdole, 2020, nagroda Iłłakowiczówny).
Założyciel i przez 20 lat szef wydawnictwa oraz czasopisma „Rita Baum”. Od roku 2009 reżyseruje spektakle pod hasłem „ciemnia” i prowadzi stronę plazaciemnia.pl (Fundacja Plaża i Ciemnia). Jego projekt teatralny pt. „Stascha, czyli płomień w oddechu” poświęcony został Stanisławie Przybyszewskiej.

Mateusz Górniak odpowiada również za dramaturgię tekstu „Pasiphae” – wydanej po raz pierwszy przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria, nieukończonej powieści Stanisławy Przybyszewskiej, który już 23 marca zostanie przedstawiony przy Długiej 35.

---
Już teraz chcielibyśmy Państwa zaprosić na kolejne wydarzenie na Długiej 35 związane z postacią Stanisławy Przybyszewskiej:
𝟮𝟯.𝟬𝟯.𝟮𝟬𝟮𝟰 | 𝟮𝟬:𝟬𝟬 | 𝗗ł𝘂𝗴𝗮 𝟯𝟱 | 𝗦𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗲𝗿𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲: 𝗦𝘁𝗮𝗻𝗶𝘀ł𝗮𝘄𝗮 𝗣𝗿𝘇𝘆𝗯𝘆𝘀𝘇𝗲𝘄𝘀𝗸𝗮: 𝗣𝗮𝘀𝗶𝗽𝗵𝗮𝗲
reżyseria Grzegorz Jaremko
dramaturgia: Mateusz Górnia
dramaturgia: Mateusz Górnia