Repertuar DKF "Miłość Blondynki" luty 2024

Repertuar DKF "Miłość Blondynki" luty 2024:

LUTY 2024

01 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Horyzonty kina: TOTEM

reż. Lila Avilés, 2023,Meksyk, Dania, Francja, 95 min.

 

08 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Kinoterapia: HOW TO HAVE SEX

reż. Molly Manning Walker, Wielka Brytania, 2023, 98 min.

 

15 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Kino Kobiet: LA CHIMERA

reż. Alice Rohrwacher,  Włochy, Francja, Szwajcaria, 2023, 130 min.

 

22 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Dobre, bo polskie: DZIEŃ I NOC + spotkanie z twórcami

reż. Katarzyna Machałek, Łukasz Machowski, Polska, Wielka Brytania, 2022, 89 min.

 

29 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Mistrzowie Kina: OPADAJĄCE LIŚCIE

Reż. Aki Kaurismäki,Finlandia, 2023, 81 min.

 

Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS, CDN

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55, 80-308, Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.

* karnety ulgowe dla studentów UG, PG, GUMed-u, pracowników UG, uczniów szkół średnich, słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Metropolitalnej Karty dla Kultury

Pełny program na stronach:

https://www.facebook.com/dkfmiloscblondynki

https://www.instagram.com/dkfmiloscblondynki/

https://ack.ug.edu.pl/strefa-filmu/

 

OPIS PROGRAMU:

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na cotygodniowe czwartkowe spotkania filmowe: prelekcja - pokaz - dyskusja. Pokazy filmowe dla wszystkich widzów ciekawych dobrego kina i dyskusji po seansie. Cho Do Kina – Kino Ludzie Pasja!

 

01 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Horyzonty kina: TOTEM

Prelekcja i dyskusja Weronika Orzechowska

reż. Lila Avilés, 2023,Meksyk, Dania, Francja, 95 min.

 (Tótem)

reżyseria Lila Avilés

scenariusz Lila Avilés

zdjęcia Diego Tenorio

montaż Omar Guzmán

muzyka Thomas Becka

obsada Naíma Sentíes, Monserrat Marañon, Marisol Gasé, Saori Gurza, Teresita Sánchez

Wyróżniona na Berlinale, wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. Totem rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol; cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol.

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykanka Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

 

Nagrody:

FF w Berlinie 2023 - Nagroda Jury Ekumenicznego

MFF w Hongkongu 2023 - Golden Firebird Award

MFF w Pekinie 2023 - najlepszy reżyser, najlepsza muzyka

Lila Avilés

Meksykańska reżyserka, scenarzystka i producentka. W 2018 roku założyła firmę produkcyjną Limerencia Films. W tym samym roku nakręciła swój debiutancki film fabularny La camarista, który był pokazywany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach, zdobył wiele nagród i został wybrany jako kandydat Meksyku do Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego. Była także członkinią jury na festiwalach w San Sebastián, Morelii i Limie.

Wybrana filmografia

2018 La camarista / The Chambermaid

2023 Tótem

Dystrybucja Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

https://www.nowehoryzonty.pl/opis.do?id=13286

 

08 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Kinoterapia: HOW TO HAVE SEX  

Prelekcja i dyskusja: dr Agata Rudnik (Centrum Wsparcia Psychologicznego UG); Anna Czapska; (WoFiKA UG);Studenckie Koło Naukowe Psychologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

reż. Molly Manning Walker, Wielka Brytania, 2023, 98 min.

Reżyseria: Molly Manning Walker

Występują: Mia McKenna-Bruce, Shaun Thomas, Lara Peake

Kraj produkcji: Wielka Brytania

Rok produkcji: 2023

Język oryginalny: angielski

Gatunek: dramat

Czas trwania: 98 min.

 

Tak to robią dziewczyny! Energetyczny koktajl filmu imprezowego i poruszającego coming of age oraz intrygujący portret pokolenia Z. Świetnie zagrany i dynamicznie zrealizowany, opowiada o dojrzewaniu generacji, dla której seksualna swoboda oznacza jednocześnie wolność i ogromną presję. Czy w świecie, w którym sex & fun to mantra napędzająca sprzedaż, istnieje szansa na zbudowanie bliskości?

„How to Have Sex” w reżyserii 29-letniej Molly Manning Walker to obok „Aftersun” i „Poprzedniego życia” jeden z najlepszych kobiecych reżyserskich debiutów ostatnich lat. To opowieść o trzech dziewczynach, które w oczekiwaniu na wyniki szkolnych egzaminów jadą na greckie „wakacje życia”: bawią się do upadłego i zamierzają sprawić, by jedna z nich straciła wreszcie dziewictwo. Wydawać by się mogło, że takich historii kino widziało już wiele: dzikie wakacje, dzika zabawa, dzikie pragnienia. Jednak ten słoneczny film o szalonym summer break niepostrzeżenie staje się opowieścią o pierwszych rozczarowaniach i inicjacji w mroczne strony dojrzewania. Manning Walker doskonale wykorzystuje female gaze i tworzy pełen empatii wiarygodny portret dziewczyńskości. W końcu girls just wanna have fun!

Film spotkał się w Cannes z entuzjastycznym przyjęciem widowni, krytyki oraz jury, które wyróżniło go główną nagrodą sekcji Un Certain Regard. Na pierwszym planie w roli Tary błyszczy Mia McKenna-Bruce (serial „Wiedźmin”, film „Perswazje”), która całkowicie zawłaszcza uwagę widza. „How to Have Sex” jest odważnym i empatycznym kinem, które ma szansę stać się przebojem i głosem pokolenia.

Nagrody i festiwale: MFF Cannes 2023 Nagroda główna sekcji Un Certain Regard

Europejskie Nagrody Filmowe 2023 Europejskie Odkrycie - Nagroda FIPRESCI

https://gutekfilm.pl/how-to-have-sex-manning-walker

 

15 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Kino Kobiet: LA CHIMERA

Prelekcja i dyskusja Melania Broda

reż. Alice Rohrwacher,  Włochy, Francja, Szwajcaria, 2023, 130 min.

Tytuł oryginalny La Chimera

Reżyseria Alice Rohrwacher

Scenariusz Alice Rohrwacher

Zdjęcia Hélène Louvart

Muzyka Nelly Quettier

Obsada Josh O’Connor Carol Duarte Isabella Rossellini Alba Rohrwacher

Język oryginalny: angielski

Gatunek: Melodramat Obyczajowy

Czas trwania: 130 min.

 

Nowa produkcja nominowanej do Oscara Alice Rohrwacher to romantyczna opowieść o poszukiwaniu spełnienia, gdzie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się dopełniają. Kolejna w dorobku włoskiej reżyserki pełna oryginalnych bohaterów, lokalnego folkloru oraz niezwykłych krajobrazów piękna filmowa baśń. W rolach głównych Josh O’Connor, Isabella Rossellini oraz Alba Rohrwacher.

Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy. Arthurowi (Josh O’Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił.

Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach. W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zamian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane…

https://aurorafilms.pl/film/la-chimera/

 

22 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Dobre, bo polskie: DZIEŃ I NOC

+ spotkanie z twórcami Katarzyną Machałek oraz Łukaszem Machowskim Prowadzenie: Krystyna Weiher Sitkiewicz

reż. Katarzyna Machałek, Łukasz Machowski, Polska, Wielka Brytania, 2022, 89 min.

"Dzień i Noc" to polsko-brytyjska koprodukcja, dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i tajemnych obrzędach ludowych Polski Wschodniej. Jest to czuła, uniwersalna opowieść o kobietach, magii oraz potrzebie bliskości w życiu każdego z nas. Film łączy ze sobą kino fabularne oraz dokumentalną obserwację, aby w oryginalny sposób opowiedzieć o najstarszym pokoleniu kobiet ze wschodniej Polski i stworzyć filmową mozaikę życia.

"Dzień i Noc" miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze, gdzie jako jedyny obraz z Polski zakwalifikował się do Konkursu Głównego. Z kolei jego polska premiera odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Film był także kandydatem to ORŁÓW, nagród Polskiej Akademii Filmowej, a jego amerykańska premiera miała miejsce w listopadzie tego roku w ramach Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles.

Day & Night (dayandnightthemovie.com)

 

29 lutego 2024 (czwartek), godz. 18:30

Mistrzowie Kina: OPADAJĄCE LIŚCIE

Prelekcja i dyskusja Michał Wenta

Reż. Aki Kaurismäki,Finlandia, 2023, 81 min.

Tytuł oryginalny Kuolleet lehdet

Reżyseria Aki Kaurismäki

Scenariusz Aki Kaurismäki

Zdjęcia Timo Salminen

Obsada Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen

Gatunek filmowy: Melodramat, Obyczajowy

 

Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Film otrzymał Nagrodę Jury na ostatnim festiwalu w Cannes, jest także fińskim kandydatem do OSCARA.

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.

Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

https://aurorafilms.pl/film/opadajace-liscie/

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 25. Styczeń 2024 - 10:20; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 25. Styczeń 2024 - 10:21; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka