Kaszubopedia - powstało kompendium wiedzy o Kaszubach

Ponad 500 haseł dotyczących Kaszub, m.in. symboli, mitów, pamięci, przekonań czy stereotypów znajdziemy w Kaszubopedii – internetowej encyklopedii powstałej i rozwijanej dzięki pracy wielu osób, w tym naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Wydawcami publikacji jest Instytut Kaszubski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Mówiąc o Kaszubopedii należy odnieść się do projektu Gniazdo Gryfa, którego kierownikiem i pomysłodawcą był prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UG.

- Jego celem było stworzenie kompendium wiedzy o kaszubskich symbolach, mitach, pamięci, świecie wyobrażonym, przekonaniach i stereotypach. Założono, ze będzie ono również uwzględniało specyfikę procesów etnicznych, kulturowych i społecznych na terenie zamieszkiwanym przez społeczność kaszubską - mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Przedmiotem była także tradycja, w tym „tradycja wynaleziona", a więc złożony i wielopoziomowy zasób wartości i treści kulturowych, żywy, stale reinterpretowany, ulegający zmianom w czasie, ale jednocześnie z wieloma elementami trwałymi.

Kaszubpopedia.pl. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury

Na początku 2021 r. ukazała się książka będąca efektem projektu. „Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury (red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2020)”. To obszerna publikacja. Na 744 stronach znalazło się ponad 400 haseł napisanych przez jedenastu autorów (prof. UG dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, dr hab. Witosława Frankowska, prof. dr hab. Daniel Kalinowski, dr Katarzyna Kulikowska, prof. UG dr hab. Anna Kwaśniewska, dr Magdalena Lemańczyk, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, dr Justyna Pomierska, dr Tomasz Rembalski oraz prof. dr hab. Milos Rezník).

Nakład w ciągu kilku miesięcy rozszedł się całkowicie. Jednocześnie nieustannie pojawiały się postulaty, aby ten projekt rozwijać dalej. I właśnie Kaszubopedia jest realizacją tych postulatów.

- Z jednej strony bazujemy na hasłach, które przygotowano z myślą o Gnieździe gryfa, zostały one jednak przez autorów przejrzane, uzupełnione, tam gdzie to było niezbędne także poprawione - mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Z drugiej strony pojawiły się pomysły na kolejne hasła - ponad 100! Będziemy je także sukcesywnie przygotowywać i umieszczać na stronie.

Kaszubopedia jest projektem otwartym. - Nie tylko zapraszamy do korzystania z encyklopedii, ale także do zgłaszania poprawek, uzupełnień czy podsuwania swoich pomysłów, np. nowych haseł – dodaje prof. Obracht-Prondzyński.

Zachęcamy do korzystania i współtworzenia internetowej encyklopedii.

fot.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 15. Listopad 2022 - 14:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 15. Listopad 2022 - 14:02; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka