W ramach programu UG "Profesorowie Wizytujący" prof. Paul Allain z Uniwersytetu Kent w Cantenbury poprowadził warsztaty dla młodych naukowców i wykłady o teatrze

W ramach programu UG "Profesorowie Wizytujący" do Gdańska przyjechał prof. Paul Allain z Uniwersytetu Kent w Cantenbury. Badacz teatru podzielił się wiedzą m.in. na temat współpracy z międzynarodowymi wydawnictwami, teatru elżbietańskiego i zmian wywołanych postępem technologicznym w zakresie badań nad widowiskami. Łącznie brytyjski naukowiec spędził w Gdańsku dwanaście dni - od 17 do 28 października 2022 r. 

Prof. Paul Allain wizytę rozpoczął od warsztatów dla doktorantów, którzy mogli dowiedzieć się o różnych modelach rozwoju kariery akademickiej. Brytyjski teatrolog dawał wskazówki na temat publikacji tekstów w wydawnictwach o zasięgu globalnym. W swojej karierze prof. Paul Allain współpracował z takimi instytucjami jak Bloomsbury, Cambridge University Press, Methuen, czy Routledge. Na temat pozycji tego ostatniego wydawnictwa w ramach wizyty z brytyjskim teatrologiem dyskutowali dr Sylwia Dobkowska, dr Katarzyna Kręglewska i dr hab. Tomasz Wiśniewski, prof. UG.

Prof. Paul Allain poprowadził też kurs artystyczny dla studentów kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi.

Prof. Paul Allain poprowadził też kurs artystyczny dla studentów kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi.

Profesor wizytujący wziął także udział w omówieniu produkcji sztuki „Massacre at Paris” autorstwa Christophera Marlowe'a oraz wygłosił cztery specjalistyczne sesje seminaryjne i wykład na temat wpływu rozwoju technologicznego na badania i nauczanie sztuk scenicznych. Wisienką na torcie dwunastodniowej wizyty była konferencja naukowa „Between page and stage: practice research”, podczas której badacze UG wraz z gościem opowiadali m.in. o japońskim teatrze, łączeniu literatury z biznesem i pracy dramaturga. 

Jednym z ważniejszych wydarzeń zorganizowanych podczas wizyty była dyskusja online na temat Manifestu Sceny Przyszłości. O eseju napisanym przez Future Stage Research Group w metaLAB w Harvardzie rozmawiali naukowcy z Węgier, Rumunii, Ukrainy i Polski, w tym prof. Tomasz Wiśniewski z UG. 

Wizyta prof. Paula Allaina stanowiła świetną okazję do międzynarodowej wymiany know-how, ale także nawiązania współpracy z Uniwersytetem Kent i nie tylko. W organizacje dyskusji na temat Manifestu Sceny Przyszłości zaangażowali się także badacze z  Harvard University (USA), Freie Universität Berlin (Niemcy) oraz Uniwersytetu Babeș-Bolyai (Rumunia).

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 4. Listopad 2022 - 13:49; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 4. Listopad 2022 - 13:53; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka