W ramach programu UG "Profesorowie Wizytujący" prof. Paul Allain z Uniwersytetu Kent w Cantenbury poprowadził warsztaty dla młodych naukowców i wykłady o teatrze
W ramach programu UG "Profesorowie Wizytujący" do Gdańska przyjechał prof. Paul Allain z Uniwersytetu Kent w Cantenbury. Badacz teatru podzielił się wiedzą m.in. na temat współpracy z międzynarodowymi wydawnictwami, teatru elżbietańskiego i zmian wywołanych postępem technologicznym w zakresie badań nad widowiskami. Łącznie brytyjski naukowiec spędził w Gdańsku dwanaście dni - od 17 do 28 października 2022 r.
Prof. Paul Allain wizytę rozpoczął od warsztatów dla doktorantów, którzy mogli dowiedzieć się o różnych modelach rozwoju kariery akademickiej. Brytyjski teatrolog dawał wskazówki na temat publikacji tekstów w wydawnictwach o zasięgu globalnym. W swojej karierze prof. Paul Allain współpracował z takimi instytucjami jak Bloomsbury, Cambridge University Press, Methuen, czy Routledge. Na temat pozycji tego ostatniego wydawnictwa w ramach wizyty z brytyjskim teatrologiem dyskutowali dr Sylwia Dobkowska, dr Katarzyna Kręglewska i dr hab. Tomasz Wiśniewski, prof. UG.
Prof. Paul Allain poprowadził też kurs artystyczny dla studentów kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi.
Profesor wizytujący wziął także udział w omówieniu produkcji sztuki „Massacre at Paris” autorstwa Christophera Marlowe'a oraz wygłosił cztery specjalistyczne sesje seminaryjne i wykład na temat wpływu rozwoju technologicznego na badania i nauczanie sztuk scenicznych. Wisienką na torcie dwunastodniowej wizyty była konferencja naukowa „Between page and stage: practice research”, podczas której badacze UG wraz z gościem opowiadali m.in. o japońskim teatrze, łączeniu literatury z biznesem i pracy dramaturga.
Jednym z ważniejszych wydarzeń zorganizowanych podczas wizyty była dyskusja online na temat Manifestu Sceny Przyszłości. O eseju napisanym przez Future Stage Research Group w metaLAB w Harvardzie rozmawiali naukowcy z Węgier, Rumunii, Ukrainy i Polski, w tym prof. Tomasz Wiśniewski z UG.
Wizyta prof. Paula Allaina stanowiła świetną okazję do międzynarodowej wymiany know-how, ale także nawiązania współpracy z Uniwersytetem Kent i nie tylko. W organizacje dyskusji na temat Manifestu Sceny Przyszłości zaangażowali się także badacze z Harvard University (USA), Freie Universität Berlin (Niemcy) oraz Uniwersytetu Babeș-Bolyai (Rumunia).