140 nauczycieli z Ukrainy weźmie udział w szkoleniu Wydziału Filologicznego

140 nauczycieli z Ukrainy weźmie udział w szkoleniu organizowanym przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Celem kursu jest nauczenie uchodźców języka polskiego na poziomie B1 z uwzględnieniem aspektów pedagogicznych. Projekt został przygotowany przez WF i wygrał prawie 800 tys. zł w przetargu rozpisanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli.  

Ofertę ze strony Uniwersytetu Gdańskiego przygotowały Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG i Prodziekan ds. Kształcenia i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG. Program merytoryczny szkolenia opracowała prof. dr hab. Aneta Lewińska. 

Wydział Filologiczny od lat współpracuje z Centrum Kształcenia Nauczycieli w Gdańsku i prowadzi szkolenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia w klasach wielokulturowych i wielojęzykowych w ramach przetargów CEN. - Kiedy 31 maja br. Centrum Edukacji Nauczycieli ogłosiło przetarg na szkolenie językowe z elementami pedagogicznymi dla nauczycieli z Ukrainy mogliśmy wykorzystać nasze szerokie doświadczenie - opowiada prof. Aneta Lewińska.

Szkolenie jest skierowane do uchodźców, którzy przybyli do Polski po 23 lutego. Od 1 lipca do 31 października siedem grup po 20 nauczycieli odbędzie 374- godzinny kurs języka polskiego z elementami pedagogicznymi. - Przetarg został rozstrzygnięty 10 czerwca, więc na przygotowanie mieliśmy niewiele czasu. Stworzyliśmy zespół 22 wykładowców z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć zarówno z języka polskiego jako obcego jak też w szkoleniu nauczycieli. - mówi prof. Aneta Lewińska.  

Wykładowcy to ośmiu pracowników Instytutu Filologii Polskiej, dwie doktorantki prof. Anety  Lewińskiej, ale także wykładowcy z CJO, z ACJPiKP oraz absolwenci specjalności nauczanie języka polskiego jako obcego filologii polskiej, oraz Podyplomowych Studiów Języka Polskiego jako Obcego - czynni nauczyciele. 

Większość zajęć odbędzie się zdalnie podczas 18 weekendów w blokach 12- lub 13-godzinnych. Przewidziany jest także zjazd od 29 sierpnia do 2 września, gdzie dla każdej grupy zaplanowano 32 godziny zajęć stacjonarnych. Uczestniczkom oraz ich dzieciom zostanie zapewniony nocleg, oraz wyżywienie. 

Poza nauką języka zakres kursu obejmuje również zajęcia z metodyki nauczania ( m.in.: cele, metody nauczania, instrukcje pedagogiczne, programy nauczania - prowadzący  prof. Aneta Lewińska) i wybranych aspektów psychologii międzykulturowej ( m.in.: poznanie społeczne; wpływ czynników kulturowych na zachowanie człowieka; wpływ różnic kulturowych na uczenie się, osiągnięcia i motywację uczniów - zajęcia poprowadzi dr hab. Ewa Czaplewska, prof. UG). 

Odbyło się już pierwsze spotkanie organizacyjne, w którym uczestniczyła cała grupa 140 nauczycielek. - Poznaliśmy ogromną siłę i motywację naszych słuchaczek. - mówi prof. Aneta Lewińska -  W tak krótkim czasie na tak intensywnym kursie przygotować nauczycieli z Ukrainy do pracy w polskim systemie oświatowym już od tego roku szkolnego jest dla nas ogromnym wyzwaniem, ale wierzymy, że uda nam się temu sprostać.


Wydział Filologiczny wygrał postępowanie publiczne rozpisane przez Centrum Edukacji Nauczycieli na organizację Intensywnego szkolenia z języka polskiego z elementami pedagogicznymi dla nauczycieli z Ukrainy. Zajęcia poprowadzą głównie wykładowcy Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG, program opracowała prof. dr hab. Aneta Lewińska.
23 czerwca 2022 została podpisana z Wydziałem Filologicznym umowa w sprawie szkolenia przez wicedyrektora Centrum Edukacji Nauczycieli, Tomasza Kąkola oraz rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego. Wartość realizowanego projektu to 800 tysięcy złotych.
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 24. Czerwiec 2022 - 09:56; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 10. Sierpień 2022 - 14:37; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka