Interdyscyplinarne warsztaty "Wstrząsy wtórne cezury 1989/90 w literaturze i praktyce interkulturowej"
Międzynarodowe warsztaty interdyscyplinarne
Wstrząsy wtórne cezury 1989/90 w literaturze i praktyce interkulturowej.
Doświadczenia formacyjne pokolenia przełomu / Nachbeben einer Zäsur in der interkulturellen Literatur und Kulturpraxis.
Formationserlebnisse einer Umbruchsgeneration.
Gdańsk, 03.-04.12.2021
Spotkanie interdyscyplinarnego networku skupi badaczy zajmujących się fenomenem interkulturowości w różnych dziedzinach życia społecznego (literaturze, języku, teatrze i szeroko pojmowanej kulturze). Przedmiotem refleksji – literaturoznawców, antropologów kultury, teatrologów i socjolingwistów z Austrii, Japonii, Niemiec, Polski i Rosji − są konsekwencje przełomu demokratycznego 1989/90 w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w wymiarze tożsamości i literatury interkulturowej. W centrum zainteresowania są aktorzy życia społecznego (przede wszystkim twórcy kultury) dwóch generacji, którzy doświadczyli cezury jako dzieci lub młodzi dorośli, wkraczający w życie społeczne w nowym porządku Europy. Szczególną grupę twórców stanowią autorzy literatury interkulturowej, których jako dzieci wywieziono na Zachód Europy, w tym w ramach emigracji solidarnościowej lat 1980. z Polski.
Konferencja przeprowadzona zostanie hybrydowo. Zapraszamy do udziału. Zgłoszenia do udziału online prosimy przysyłać na adres izabela.braun-gwiazdowska@ug.edu.pl
Jezyki konferencji: DE i PL
Organizatorzy: Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG i Pracownia Badań nad Interkulturowością w Literaturze i Teatrze / Instytut Filologii Germańskiej, Wydział Filologiczny UG, International Border Studies Center UG.
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności i Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Komitet organizacyjny:
- dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG
- dr Eliza Szymańska
- mgr Izabela Braun-Gwiazdowska
- Natalia Resch (studentka filologii germańskiej)