Centrum Filmowe UG rozpoczęło działalność projekcją filmu "Upiór w Operze". 5 listopada pokaz "Mistrza"

 
z
 
Centrum Filmowe UG zainaugurowało działalność projekcją filmu "Upiór w Operze"
 
- Opera Paryska miała swoją tajemnicę, my także mamy swoją tajemnicę. Może niekoniecznie w postaci upiora, ale osoby o znacznie przyjemniejszej powierzchowności - powiedział prof. dr hab. Mirosław Przylipiak, Dyrektor Centrum Filmowego UG. W tym samym momencie zza kurtyny wyłoniła się Zofia Trybus - skrzypaczka z Akademii Muzycznej w Gdańsku, która rozpoczęła krótki recital mający na celu wprowadzić widzów w atmosferę filmu. 
 
Występ muzyczny nie był jedyną atrakcją poprzedzającą pokaz filmu “Upiór w Operze” w Centrum Filmowym UG. 29 października o 18:00 wydarzenie otworzył prof. dr hab. Mirosław Przylipiak prelekcją na temat amerykańskiego kina niemego i produkcji Upiora w Operze z 1925 r. - Film ceniony jest z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na rolę tytułową Johna Cheneya, który poddał się bardzo bolesnej charakteryzacji, aby stworzyć postać potwora. Drugi powód to scenografia, która była bardzo trudna do wykonania i służyła do produkcji innych utworów audiowizualnych jeszcze przez 80 lat - opowiadał prof. Mirosław Przylipiak. 
 
Po prelekcji recital wykonała wspomniana już Zofia Trybus. W programie jej występu znalazły się dwa utwory: jeden autorstwa skrzypaczki i drugi będący częścią ścieżki dźwiękowej do filmu Upiór w Operze z 2004 r. Po zakończeniu występu muzycznego zgasły światła i rozpoczął się seans najstarszej adaptacji filmowej tej powieści.
 
Premierowy seans filmowy jest częścią większego cyklu pt. Amerykańskie Kino Nieme. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbędzie się kolejny pokaz w ramach projektu. 3 grudnia będzie można zobaczyć Zaginiony świat (1925) - adaptację powieści Sir Arthura Conana Doyle’a, a 7 stycznia odbędzie się pokaz Dziesięcioro przykazań (1923) - czyli jednej z pierwszych hollywoodzkich adaptacji biblijnych.
 
Poza organizowaniem pokazów w auli Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego Centrum Filmowe UG zajmuje się także pomocą przy produkcji studenckich projektów audiowizualnych oraz wspomaganiem działalności naukowej. W długofalowych celach Centrum jest wybudowanie osobnego budynku, w którym znajdowałoby się m.in. studio filmowe, montażownia i sale kinowe.
 
Fot. Marcel Jakubowski
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 5. Listopad 2021 - 11:14; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 5. Listopad 2021 - 11:17; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka