Nowe publikacje pracowników Instytutu Logopedii

Zapraszamy do lektury nowych publikacji pracowników Instytutu Logopedii:
 
Język. Komunikacja. Nowe obszary logopedii pod redakcją: Stanisława Milewskiego, Katarzyny Kaczorowskiej-Bray i Barbary Kamińskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2020:
 
Przygotowywana monografia wpisuje się w nowy obszar badawczy, a mianowicie komunikację osób w wieku podeszłym oraz zmiany, które zachodzą wraz z upływem czasu w mowie osób w wieku senioralnym. Ten temat badawczy dopiero od niedawna jest poruszany przez polskich językoznawców i logopedów. Na tom składają się prace badaczy reprezentujących wiodące ośrodki akademickie w Polsce. Tematyka opracowań dotyczy zagadnień językoznawczych i logopedycznych ważnych zarówno z punktu widzenia teorii obu dziedzin, jak i praktyki. Omówiono w nich tak istotne problemy, jak zmiany zachodzące w budowie układu stomatognatycznego, problemy w jedzeniu, starzenie się głosu, a także przedstawiono wstępne wyniki badań dotyczących języka i komunikowania się osób w wieku podeszłym.
 
Zenon Lica, O niemieckich nazwiskach współczesnych Polaków, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2020:
 
Praca dobrze się wpisuje w bogaty już dorobek badań nad polskimi nazwiskami obcej proweniencji. Profesor Zenon Lica z dużym znawstwem, językową drobiazgowością i rzetelnością pochylił się nad wybranymi niemieckimi nazwiskami noszonymi przez współczesnych Polaków. W ustalaniu prawdopodobnych postaw motywacyjnych sięga po opracowania polskich i niemieckich badaczy, przywołując różne, niekiedy odmienne, odczytania analizowanych antropoleksemów, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, współcześnie bowiem trudno jednoznacznie wskazywać na przyczyny powstania tych nazw, ich motywację okolicznościową. Przeprowadzone interpretacje wykazały, że niemieckie nazwiska współczesnych Polaków przedostawały się do polszczyzny w postaci transferencji graficznych lub ulegały procesom polonizacji. Stanowią ponadto bogaty materiał językowy ilustrujący zmiany zachodzące zarówno w języku polskim, jak i niemieckim na płaszczyźnie fonetyczno-pisownianej i morfematycznej. Dociekania semantyczne odsłoniły natomiast mechanizmy metaforycznego i metonimicznego postrzegania człowieka w przeszłości.
Z recenzji dr hab. Yioletty Jaros, prof. UJD
Opisy publikacji ze strony Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego
 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 18. Styczeń 2021 - 13:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 18. Styczeń 2021 - 13:12; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka