Nauka
Spotkanie on-line na temat pozyskiwania grantów
Dr hab. Mikołaj Rychło, prof. UG, prodziekan ds. Nauki Wydziału Filologicznego UG zaprasza na spotkanie na temat wsparcia Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie pozyskiwania i rozliczania projektów naukowych (grantów) w środę 9 kwietnia 2025 o godz. 15:30 w trybie zdalnym.
"Nazewnictwo roślin leczniczych" - monografia naukowa dr Wandy Stec z Instytutu Rusycystki i Studiów Wschodnich
Pragniemy Państwa poinformować, że nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się obszerna monografia naukowa autorstwa dr Wandy Stec z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich na Wydziale Filologicznym pt. Nazewnictwo roślin leczniczych. Onomazjologiczne modele nominacji językowej w binominalnych nazwach gatunków roślin w językach polskim i rosyjskim w porównaniu z łacińską nomenklaturą naukową.
Życzymy przyjemnej lektury!
Książka dr. Krystiana Macieja Tomali "BIOgrafia mężczyzny. Formy męskości w pisarstwie Tadeusza Różewicza"
Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka doktora Krystiana Macieja Tomali pt. BIOgrafia mężczyzny. Formy męskości w pisarstwie Tadeusza Różewicza. Ta pozycja wydawnicza to plon rozprawy doktorskiej obronionej na Wydziale Filologicznym w 2022 roku pod kierunkiem dr hab. Barbary Zwolińskiej, prof. UG z Instytutu Filologii Polskiej.
Nowa książka prof. Mirosława Ossowskiego "Max Toeppen (1822–1893). Historyk, filolog, dyrektor gimnazjalny"
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka profesora Mirosława Ossowskiego z Instytutu Filologii Germańskiej na Wydziale Filologicznym pt Max Toeppen (1822–1893). Historyk, filolog, dyrektor gimnazjalny.
Publiczne obrony doktorskie
Przewodnicząca Rady Dyscypliny Literaturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego zawiadamia, że w piątek, 28 marca 2025 r. o godzinie 13:00 w sali Rady Wydziału nr 034 w budynku neofilologii, ul. Wita Stwosza 51 w Gdańsku Oliwie odbędzie się
PUBLICZNA OBRONA PRACY DOKTORSKIEJ
mgr Anny Prorok
Ilustrowane baśnie Asbjørnsena i Moe. W poszukiwaniu ducha narodowego czyli jak ilustracje „opowiadają” tekst.
Spotkanie z dr Jolantą Laskowską o książce "Literatura i życie literackie na łamach "Dziennika Bałtyckiego" w latach 1945-1956"
Zapraszamy na spotkanie z dr Jolantą Laskowską z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym o książce "Literatura i życie literackie na łamach "Dziennika Bałtyckiego" w latach 1945-1956" w fili naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Obrońców Wybrzeża 2. Spotkanie poprowadzi Anna Reglińska-Jemioł.
Dr Aleksandra Wierucka uzyskała stopień doktora habilitowanego!
Z radością informujemy, że w pierwszych dniach marca dr Aleksandra Wierucka uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk o kulturze i religii.
Decyzja ta została podjęta jednogłośnie przez komisję habilitacyjną oraz zatwierdzona przez Radę Dyscypliny Nauk o Kulturze i Religii.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!