Książki: Praktyki czytania. Ponowoczesna interpretacja a szkoła prof. Grażyny Tomaszewskiej i Praktykowanie lektury dr. Dariusza Szczukowskiego plonem projektu NPHR
Na przełomie listopada i grudnia 2019 roku ukazały się dwie monografie będące zwieńczeniem trzyletniego projektu finansowanego przez MNiSW (w ramach NPRH) „Ponowoczesna dydaktyka polonistyczna. Teoria i praktyka” (Nr 0183/NPRH4/H2a/83/2016), mianowicie: Praktyki czytania. Ponowoczesna interpretacja a szkoła Grażyny Tomaszewskiej i Praktykowanie lektury Dariusza Szczukowskiego.
Autorka Praktyk czytania pisze o trudnych relacjach między ponowoczesną interpretacją a szkołą. Wskazuje na potrzebę zlikwidowania opozycji między teorią a praktykami czytania i uwolnienie interpretacji od teoretycznych zobowiązań. Postulat „otwierania lektury” i jej żywego doświadczania odzwierciedlają zaprezentowane w książce przykłady interpretacji (praktyki czytania). Z kolei autor Praktykowania lektury, Dariusz Szczukowski, poszukuje odpowiedzi na pytania: jakie jest miejsce humanistyki w dzisiejszym świecie, po co i jak czytać, w końcu – jak uczyć literatury i lektury?
W ramach całej serii „Ponowoczesnej dydaktyki polonistycznej…” ukazały się jeszcze wcześniej trzy tomy: Laury Szczepaniak-Sobczyk E-learning w edukacji humanistycznej (Gdańsk 2016), Adaptacje. Szkolne użycia ponowoczesnych (anty)teorii literatury (pod red. G.B. Tomaszewskiej, D. Szczukowskiego, Gdańsk 2018) oraz Marii Szoski, Trudna obecność. Film w edukacji polonistycznej a interpretacja (Gdańsk 2019). Wszystkie pozycje opublikowało Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i można je pobrać na stronie: https://wyd.ug.edu.pl/taxonomy/term/41369. Zapraszamy do lektury!