Zdolni z Pomorza. Kółko olimpijskie z języka polskiego
W roku szkolnym 2019/2020 proponujemy na filologii polskiej czwartą edycję spotkań dla uczniów szkół średnich „Kółka Olimpijskiego z literatury i języka polskiego”. Zajęcia adresowane są do młodzieży pragnącej rozwijać swoje humanistyczne zainteresowania, mogą być także pomocne w przygotowaniu do olimpiady z języka polskiego.
Aby zostać uczestnikiem kółka należy w terminie do 4 listopada 2019 r. (decyduje data stempla pocztowego) przesłać wypełniony wniosek rekrutacyjny, oświadczenie oraz samodzielnie napisany tekst. Tematem pracy pisemnej w tym roku jest:
- Poniżej przypominamy 8 nowel, spośród których należy wybrać jeden utwór.
- Praca wymaga zapoznania się z wymogami gatunkowymi recenzji.
- Ocenie podlegać będzie kompozycja, argumentacja oraz język pracy pisemnej.
- Nowele z listy Narodowego Czytania na 2019 rok to następujące teksty:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
- Objętość pracy: 2-3 strony, czcionka rozmiar 12 Times New Roman, 1,5 interlinii.
- Recenzję prosimy poprzedzić stroną tytułową, na której podane będą następujące informacje: imię i nazwisko ucznia, klasa, adres szkoły, e-mail ucznia, tytuł pracy.
- Prace prosimy nadsyłać na adres: Instytut Filologii Polskiej ul. Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk Z DOPISKIEM NA KOPERCIE: „ZDOLNI Z POMORZA”
Komisja rekrutacyjna na podstawie otrzymanych wniosków do dnia 17 listopada 2019 r. wyłoni grupę uczestników kółka.
Kółko będzie odbywać się w wybrane piątki w godzinach 16.00 – 19.00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Przewidywane tematy w nadchodzącym semestrze, to m.in. Bohaterowie buntownicy w epoce romantyzmu, Filozofia Leszka Kołakowskiego, Magia sztuki aktorskiej, Dziennikarstwo Swietłany Aleksijewicz, zajęcia filmoznawcze i wiele, wiele innych.
W uzasadnionych okolicznościach, terminy zajęć kółka mogą ulec zmianie. Zgłoszenie na kółko jest również deklaracją woli uczestnictwa we wszystkich spotkaniach, wyjątkiem jest nieobecność potwierdzona zwolnieniem lekarskim.
Zasady rekrutacji do „Kółka Olimpijskiego z literatury i języka polskiego” oraz warunki uczestnictwa można znaleźć w Regulaminie.
Uczniowie, którzy uczęszczali na „Kółko Olimpijskie z literatury i języka polskiego” w roku szkolnym 2018/2019 nie muszą przechodzić pełnej procedury rekrutacyjnej, wystarczy, że złożą Oświadczenie o chęci kontynuacji uczestnictwa w kółku i otrzymają pozytywną opinię komisji rekrutacyjnej.
Po zakwalifikowaniu się na „Kółko Olimpijskieo z literatury i języka polskiego” każdy uczeń składa następujące dokumenty: