Wernisaż wystawy Haft kaszubski szkoły żukowskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy Haft kaszubski szkoły żukowskiej (Kaszëbsczi wësziwk żukowskiego stylu), który odbędzie się 30 maja 2019 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w gmachu przy ul. Wita Stwosza 55Wydarzenie to ma na celu upowszechnianie tradycji i rękodzielnictwa kaszubskiego, a także promocję tej szkoły haftu, mającej zostać wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

7

Haft kaszubski ma długą i piękną tradycję, sięgającą I połowy XIII wieku. Zapoczątkowana została przez norbertanki sprowadzone na Kaszuby, do Żukowa, przez księcia Mściwoja I. Znany nam dzisiaj wielobarwny haft kaszubski, siedmiokolorowy, upowszechnił się stosunkowo niedawno, na początku XX wieku, do czego przyczyniły się m.in. wydane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wzorniki haftu.

Obecnie, oprócz indywidualnych hafciarek działają zespoły i kluby, w których wykonuje się hafty o podobnych motywach i podobne kolorystycznie. Haft kaszubski powstaje przede wszystkim w odrębnych ośrodkach zwanych szkołami, które różnią się między sobą kompozycjami, technikami i kolorystyką. Funkcjonujące szkoły to wdzydzka, żukowska, pucka i wejherowska.

Hafty żukowskie, których przykłady można oglądać na wystawie w na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w gmachu przy ul. Wita Stwosza 55, są wyłącznie siedmiokolorowe, z przewagą błękitu, subtelne dostosowane do wielkości płótna. Kolory nie są ostre, często cieniowane, a wzory oszczędne, nawiązujące do haftów klasztornych. Najpiękniejsze hafty żukowskie zdobione są motywem róży, cieniowanej od różu do czerwieni. Wzornictwo żukowskie przyjęło się prawie w całym powiecie kartuskim.

Haft kaszubski szkoły żukowskiej trafił na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego i ma szansę zostać wpisany na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wystawa Haft Kaszubski szkoły żukowskiej

Wernisaż: 30 maja 2019 r., godz. 11.00-13.00, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, gmach przy ul. Wita Stwosza 55, hol główny.

Wystawa otwarta w dniach: 30 maja 2019 r.

Organizatorzy: Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej UG, Pracownia Badań Nad Socjolingwistycznymi Aspektami Języka UG, Katedra Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Fundacja Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie.

  • dr Joanna Mampe
  • dr Hanna Makurat

Na wystawie prezentowane będą zbiory Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Fundacji Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie.

 

Fotoreportaż z wystawy haftu kaszubskiego:

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 27. Maj 2019 - 11:09; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 31. Maj 2019 - 12:15; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka