5. Shalom Polin. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej
Shalom Polin.
5. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej
15 -18 marca 2018 (czwartek - niedziela)
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
Miejsce:
- Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa.
- Sala 41, Budynek Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58.
Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zaprasza na Shalom Polin 5. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej.
W dniach 15-18 marca 2018 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się pokazy filmowe, warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską. Podczas przeglądu zaprezentujemy najlepsze filmy z ubiegłorocznej edycji 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, filmy krótkometrażowe z Jerusalem Film Workshop 2017, a także Przy Planty 7/9 dokument o pogromie kieleckim nominowany do Orłów, Polskiej Nagrody Filmowej.
W 2018 roku przypada 50. rocznica Wydarzeń Marcowych w Polsce, dlatego podczas tegorocznego Shalom Polin nie może zabraknąć tego tematu. Wątek ten wybrzmi w dzień otwarcia Przeglądu, który rozpoczniemy wykładem na temat wpływu wydarzeń Marca ‘68 na polską kinematografię. Tego dnia zapraszamy również na pokaz filmu dokumentalnego Michała Jaskulskiego i Lawrence Loewinger Przy Planty 7/9 o Bogdanie Białku, który próbuje odbudować relacje polsko-żydowskie po II Wojnie Światowej. Dyskusję po filmie poprowadzi historyk i filmoznawca Piotr Kurpiewski.
O Państwie Izrael porozmawiamy z reporterem, publicystą i dziennikarzem Pawłem Smoleńskim w kontekście cyklu jego reportaży Oczy Zasypane Piaskiem, Wieje szarkijja, a także Izrael już nie frunie, za który to zbiór w roku 2006 otrzymał Nagrodę Beaty Pawlak. Z Pawłem Smoleńskim będziemy rozmawiać o „idei, która była najpierw” i ziemi, na która przyszło ją urzeczywistnić.
W tym roku nowością podczas Shalom Polin będzie blok podróżniczy. Młodzi podróżnicy, którzy w roku 2017 i 2018 zwiedzili Izrael opowiedzą nam o swoich wyprawach, ich wrażeniach z tej wycieczki, powiedzą co ciekawego kryje to państwo i dlaczego warto wykupić bilet lotniczy do Izraela.
Jak co roku, nie zabraknie warsztatów językowych, kulinarnych i tanecznych. Chętnych nauki języka w podstawy Jidysz wprowadzi Maria Ka Kawska. Katarzyna Mazurkiewicz pokaże jak upiec dobrą chałkę szabasową, a wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli sami ugnieść ciasto niezbędne do uplecenia warkocza na chałkę. Ostatniego dnia festiwalu Alicja Stark poprowadzi warsztaty tańca izraelskiego, który zbliża ludzi, wyzwala radość, rozwija poczucie rytmu praz harmonie ciała i ducha.
Shalom Polin ma służyć przybliżeniu nam kultury żydowskiej, zwalczać stereotypizacje, dlatego zapraszamy na Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej nie tylko znawców tematu, ale każdego kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę o historii i kulturze Żydowskiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jego Magnificencja Rektor UG dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, profesor nadzwyczajny oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Partnerzy: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy, Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl , Warszawski Festiwal o Tematyce Żydowskiej.
Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet, Wydziałowa Rada Doktorantów MWB UG i GUMed, Samorząd Studencki MWB UG i GUMed.