Wybór poezji Hieronima Morsztyna w opracowaniu prof. Radosława Grześkowiaka w serii Biblioteka Narodowa

Wybór poezji Hieronima Morsztyna w opracowaniu prof. UG dr hab. Radosława Grześkowiaka z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym wydaje "Biblioteka Narodowa".

Morsztyn utrwalił drukiem jedynie swe wczesne dzieła, bliżej nieznane Źwierciadło statecznego i szalonego młodzieńca oraz Światową Rozkosz. Pozostałą twórczość powierzył łasce obiegu rękopiśmiennego. Wybór ten pozwolił mu uprawiać twórczość niepodległą społecznym nakazom i panegirycznej modzie, jednak dziś znacząco utrudnia poprawne ustalenie pełnego kanonu jego wierszy. To dlatego nie było dotąd Morsztyna w Bibliotece Narodowej.

Obok najpełniej reprezentowanych erotyków (zarówno kunsztownych komplementów, jak i niewybrednych epigramatów) niniejszy tom obejmuje wiersze ziemiańskie oraz poezję o tematyce moralistycznej, wanitatywnej i pokutnej. Blisko piąta część utworów to inedita, które ukazują się drukiem po raz pierwszy. Edycja uwzględnia również najbardziej znane dzieło Morsztyna, Światową Rozkosz z ochmistrzem swoim i ze dwunastą swych służebnych panien z 1606 roku. Poemat rozsmakowany w urokach magnackiego i ziemiańskiego życia, w zakończeniu brutalnie skonfrontowanych z pośmiertnym rozkładem ciała, to utwór, który u progu baroku najpełniej rozpoznał nastroje nadchodzącej epoki, rozdartej między zmysłowym zachwytem nad światem i pokutną skruchą z powodu używania jego uroków.

Źródło: Wydawnictwo Ossolineum

z

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 27. Październik 2016 - 13:30; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 28. Październik 2016 - 10:53; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka