Pracownia młodego humanisty
Koło Naukowe Teatrologów Brikolaż, które działa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, zaprosiło klasę IIC II LO w Sopocie na warsztaty, realizowane w ramach projektu „Pracownia Młodego Humanisty”. Współpraca została nawiązana za pośrednictwem Natalii Osińskiej, która jest przewodniczącą koła, pomysłodawczynią projektu, a jednocześnie absolwentką II LO.
Idea warsztatów skierowanych do uczniów szkoły średniej zakłada cały wachlarz metod aktywizujących, związanych z pracą naukową połączoną z atrakcyjną formą zabawy. Uczniowie klasy IIC mieli okazję pracować z tekstami naukowymi, co jest szczególnie ważne, gdyż zadania tego typu pojawiają się na maturze z języka polskiego w zakresie rozszerzonym. Mogli także korzystać z zasobów Internetu, oglądać fragmenty przedstawień teatralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Mieli do dyspozycji mnóstwo pism, książek, materiałów związanych z teatrem oraz szeroko pojętą humanistyką.
Celem warsztatów było stworzenie atrakcyjnej wizualnie prezentacji, dotyczącej zagadnień związanych z teatrem, a środki do wykorzystania, były zupełnie dowolne. Pojawiły się więc formy plastyczne, elementy dramy z udziałem uczniów IIC oraz film, nakręcony i zmontowany w trakcie warsztatów - również przez samych uczniów! Taka różnorodność sprzyjała bardzo kreatywnej atmosferze pracy, a przede wszystkim powodowała, że końcowe prezentacje były niezwykle ciekawe i zaskakujące. Uczniowie klasy IIC sopockiego Liceum byli bardzo zadowoleni z zajęć, które okazały się one oryginalne i atrakcyjne. Formuła kreatywnych warsztatów jest tym, co zapewnia aktywne działanie i angażuje w pełni potencjał uczniów szkoły średniej. Opiekunem merytorycznem Koła Naukowego Teatrologów Brikolaż jest dr Katarzyna Kręglewska, która patronowała współpracy Wydziału Filologicznego UG ze szkołą oraz osobiście wspierała działania uczniów II LO w działaniu.