Dr Katarzyna Pastuszak na rezydencji artystyczno-badawczej w CORE Dance w Atlancie i prestiżowym ośrodku tańca Baryshnikov Arts w Nowym Jorku

Katarzyna Pastuszak z Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG odbywa podróż do USA, gdzie zaprezentuje aktualnie rozwijany projekt practice-as-research w prestiżowym ośrodku tańca Baryshnikov Arts w Nowym Jorku i weźmie udział w rezydencji artystyczno-badawczej w CORE Dance w Atlancie.
Artystyczno-badawcza podróż Katarzyny Pastuszak do USA jest elementem działań Pracowni Badawczej Between.Pomiędzy UG pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Wiśniewskiego, prof. UG oraz wynikiem kilkuletniej współpracy duetu artystycznego Natalia Chylińska/Katarzyna Pastuszak i Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi UG z amerykańską choreografką Sue Schroeder (Dyrektor Artystyczna CORE Dance) i amerykańską artystką intermedialną Mayą Ciarrocchi. 
Podczas pobytu w USA Katarzyna Pastuszak i Natalia Chylińska wezmą udział w rezydencji artystycznej w prestiżowym ośrodku Baryshinkov Arts w Nowym Jorku. Rezydencja będzie obejmowała pracę twórczą nad projektem „LoopCurrent” pod kierunkiem Mayi Ciarrocchi. Muzykę do projektu skomponowała Joanna Duda. Podsumowaniem rezydencji będzie amerykańska premiera performansu „LoopCurrent” z udziałem Natalii Chylińskiej i Katarzyny Pastuszak, która odbędzie się 17 maja 2025 w Baryshinkov Arts w Nowym Jorku. „LoopCurrent” to interdyscyplinarny performans ukazujący nieodwracalny wpływ ludzkości na środowisko naturalne. Loop Current to termin oceanograficzny oznaczający ciepły prąd oceaniczny, który wpływa na siłę cyklonów tropikalnych. Projekt „Loop Current” wykorzystuje ruch, dźwięk, badanie sejsmologiczne i interaktywne kostiumy, aby ukazać destrukcyjny wpływ człowieka na ścieżki ciepłego prądu oceanicznego. Polska premiera projektu odbyła się 18 maja 2024 roku w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w ramach Festiwalu Between.Pomiędzy 2024.
Podczas pobytu w USA Katarzyna Pastuszak odwiedzi także partnerski ośrodek CORE Dance w Atlancie, z którym współpracuje od 2019 roku. Katarzyna Pastuszak weźmie udział w drugiej odsłonie projektu „Braiding Time, Memory and Water” w choreografii Sue Schroeder, a także poprowadzi warsztaty w CORE Dance. Projekt „Braiding Time, Memory and Water” to projekt site-specific podejmujący tematy wykorzystywania zasobów wodnych, ekologii i pamięci miejsca. Praca nad projektem ma charakter rezydencji artystycznej w dolinie rzeki Chattahoochee i w Tanyard Creek Park w Atlancie. Podczas pracy nad spektaklem Katarzyna Pastuszak będzie współpracować z międzynarodowym gronem artystów: liderką projektu – choreografką Sue Schroeder, tancerkami i choreografkami – Barborą Látalovą (Czechy) i Alejandro Abarcą (USA), światowej sławy artystą konceptualnym Jonathanem Keatsem i kompozytorem Felipe Perezem Santiago. Prezentacje spektaklu „Braiding Time, Memory and Water” odbędą się 26 i 27 kwietnia 2025 w Tanyard Creek Park. 

Wizyta Katarzyny Pastuszak i Natalii Chylińskiej w USA dofinansowana została ze środków Miasta Gdańska (Gdańskie Stypendium Kulturalne - Fundusz Mobilności 2025) oraz ze środków Instytutu Adama Mickiewicza (program „Kultura polska na świecie”). 
Udział Katarzyny Pastuszak w działaniach artystycznych w USA jest także częścią projektów badawczych „Sharing Crafts” i „Ekologie tańca” prowadzonych przez Pastuszak w ramach działalności Between.Pomiędzy Research Group UG pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Wiśniewskiego, prof. UG. 
 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 15. Maj 2025 - 21:02; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 16. Maj 2025 - 15:23; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka