Gala Chińskiego Nowego Roku 2025

Gala Chińskiego Nowego Roku 2025 - sukces studentów i pracowników Instytutu Konfucjusza UG

Gala Chińskiego Nowego Roku 2025

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w księżycowym kalendarzu Państwa Środka. Tradycyjnie są to obchody rodzinne, podobne do Bożego Narodzenia w Polsce, które spędza się w gronie najbliższych. Mimo tego, można by powiedzieć, że Gala Chińskiego Nowego Roku na Uniwersytecie Gdańskim, wbrew tradycji i w imię nowoczesności, była świętowania hucznie. Dzięki temu mieszkający w Polsce Chińczycy mieli okazję powrócić do rodzimych tradycji, muzyki i jedzenia, które są nieodłącznymi elementami corocznych celebracji. W trakcie trzygodzinnego wydarzenia zostały zaprezentowane przeróżne występy kulturalno-artystyczne. Wszystkie były wzruszające i miały na celu przybliżyć polskim gościom chińską kulturę. Z kolei chińska część widowni za sprawą Gali Chińskiego Nowego Roku choć na chwilę mogła powrócić do utęsknionej ojczyzny. Organizatorem gali, która odbyła się  28 stycznia 2025 w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona na Wydziale Filologicznym UG był Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego.

Program wydarzenia obejmował Taniec Smoka “Złoty szczęśliwy smok” wykonany przez mistrza sztuk walki Li Longji i studentów sinologii UG. Występ był wprowadzeniem do wydarzenia i prawdziwym “wejściem smoka”, symbolizującym oficjalne rozpoczęcie występów artystycznych. Jako, że rok 2025 to rok Drewnianego Węża, organizatorzy przedstawili prezentację na temat kultury węża. Następnie widownia zapoznała się z animowaną legendą o białym wężu, jednocześnie wsłuchując się w melodyjny głos Kingi Kizner, studentki III roku sinologii i laureatki międzynarodowego konkursu Chiński Most 2024, która zaśpiewała utwór “Minione i obecne życie” w języku chińskim. Muzyczna uczta kontynuowana była podczas tzw. golden hour. Jest to wyrażenie często używane do opisania krótkiej, lecz pięknej chwili wschodu lub zachodu słońca. Właśnie tak mogli się poczuć goście wydarzenia, słuchając występu Dong Guanchen i Wang Zihao, którzy zaprezentowali “Golden hour: duet wiolonczeli i fortepianu”.

Gala Chińskiego Nowego Roku nie mogłaby się odbyć bez pokazów tai chi i sztuk walki, wykonanych przez wcześniej wspomnianego Li Longji. Widownia miała też okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizie o zwyczajach Chińskiego Nowego Roku, który został przeprowadzony w dwóch częściach. Na prostsze pytania odpowiadali polscy goście, a trudniejsza część testu wiedzy była przeznaczona dla Chińczyków. Najlepsi zostali nagrodzeni starannie przygotowanymi przez organizatorów upominkami. Ekscytacja związana z rywalizacją, nie ustąpiła podczas nie mniej wciągającego tańca nowoczesnego pt. “Rytm początku wiosny”, zaprezentowanego przez nauczycielki Instytutu Konfucjusza i studentów sinologii. Następnie uczennica podstawówki zaśpiewała operę chińską, zatytułowaną “Kto by przypuszczał, że wzorowo zdam egzamin cesarski?”. Następnie Luo Jiedan zaprezentowała taniec latynoamerykański “Biała księżycowa poświata” w akompaniamencie tradycyjnego chińskiego utworu, którego delikatność idealnie wpasowała się w płynne ruchy tancerki.

Najlepiej odbieranym punktem programu okazał się być pokaz mody chińsko-polskiej pt. “Strój w kulturze”. Przedstawienie tradycyjnych chińskich strojów hanfu i qipao wraz z polskimi regionalnymi strojami to unikatowy pomysł organizatorów wydarzenia, których zamierzeniem było umocnienie współpracy Chin i Polski. Chińska część pokazu została wykonana przez nauczycielki Instytutu Konfucjusza UG i studentów sinologii, natomiast polskie stroje prezentowane były w tanecznym stylu przez zespół Jantar w akompaniamencie utworu “Czerwone korale”. Pokaz mody okraszony został komentarzem przez prowadzących wydarzenie - Zuzanny Bielewicz i Zeng Qiong, które wprowadziły publiczność w historię i znaczenie kulturowe strojów. Występ zwieńczyło symboliczne wejście na scenę chińskich i polskich wykonawców w parach, które miało podkreślić silne stosunki obu krajów.

Na sam koniec odbyło się losowanie nagród. Goście mogli odebrać upominki za okazaniem numerków włożonych do środka czerwonych kopert, które losowali, wchodząc do Sali Teatralnej. Po zakończeniu pokazów artystycznych odbyła się degustacja chińskiej herbaty i tradycyjnych potraw, przygotowanych przez restaurację Chiński Wiatr. Goście mogli także wziąć udział w warsztatach z własnoręcznego tworzenia lampionów oraz spróbować swoich sił w sztuce pięknego pisania, kaligrafując swoje imię na zakładce do książki. Zainteresowani uczestniczyli także w słodkiej zabawie “Łapanie cukierków pałeczkami”, w której mogli przetestować swoją zręczność. 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Prorektor ds. Studenckich,  dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG; Prorektor ds. Rozwoju i Finansów, dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG; Prodziekan Wydziału Filologicznego ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, dr hab. Mikołaj Rychło, prof. UG; oraz władze Instytutu Konfucjusza - polska dyrektorka, prof. dr hab. Aneta Lewińska i chiński dyrektor, dr Guan Yu, prof. nadzw. Niespodzianką było przybycie znanej sinolożki, tłumaczki - Weroniki Truszczyńskiej, która na co dzień mieszka w Szanghaju, gdzie prowadzi firmę.

Chiński Nowy Rok 2025: Rok Drewnianego Węża był wydarzeniem ciekawym, magicznym i pozwalającym lepiej poznać chińską kulturę. Natomiast jak zaznaczyła polska dyrektorka Instytutu Konfucjusza, prof. dr hab. Aneta Lewińska, to przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez pomocy studentów sinologii (i innych kierunków), artystów, pracowników administracyjnych i gości, którzy tak licznie postanowili wspólnie celebrować ten przynoszący pomyślność festiwal.

Partnerami wydarzenia byli: 

  • University of Chinese Academy of Social Sciences, 
  • Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, 
  • Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich, 
  • Akademickie Centrum Kultury UG “Alternator”, 
  • Radio MORS, 
  • Gazeta CDN, 
  • Neptun TV
  • Koło fotograficzne Migawka.

Media społecznościowe Instytutu Konfucjusza UG:

Tekst Alicja Kisiel

Gala

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 10. luty 2025 - 07:57; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 10. luty 2025 - 08:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka