Jeszcze w starym roku daliśmy studentom Filologicznego UG możliwość bezpłatnych szkoleń z autoprezentacji i pisania przyciągającego uwagę pracodawców CV. Szkolenia poprowadzili praktycy HR oraz doświadczeni pracodawcy z Olivia Center. Drugą część projektu stanowiły spotkania studentów Uniwersytetu Gdańskiego z Wydziałów: Filologicznego, Zarządzania oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki z największymi pracodawcami Olivia Center. Była to II edycja wspólnego projektu, odbywającego pod nieco żartobliwym hasłem Speed Dating, zrealizowanego z inicjatywy Wydziału Filologicznego w partnerstwie z O4Coworking Olivia Center.
Wszystko po to, aby nasi studenci, którzy wkraczają właśnie na rynek pracy, umieli, znaleźć się w stresującej sytuacji rekrutacyjnej, jak najlepiej zaprezentować się, w jak najkrótszym czasie pokazać, jak najwięcej swoich mocnych stron, zmierzyć się ze stresem autoprezentacji i pokonać onieśmielenie w kontakcie z pracodawcami, którzy mogą mieć wpływ na ich przyszłą karierę zawodową. Jednym słowem, kilkudziesięciu studentom z Filologicznego udało się postawić pierwsze kroki na rynku pracy. Już wiemy, że niektórzy z nich otrzymają płatne staże, inni być może pierwszą pracę. Projekt wykazuje dużą skuteczność, na 37 pracodawców, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach, 26 znalazło idealnych kandydatów.
Nasz partner O4 Coworking zaprosił do spotkania ze studentami Filologicznego największe firmy z Olivia Centre. Pomysł projektu został zaczerpnięty z tzw. szybkich randek i świetnie sprawdza się w pierwszych rozmowach biznesowych, procesie zdobywania staży i pracy. Taka formuła ma lekką formę niezobowiązujących rozmów, dzięki którym potencjalni pracownicy mogą lepiej pokazać swój potencjał, a pracodawcy dają się poznać kandydatom także z mniej oficjalnej strony. Studenci otrzymują też niezwykle cenną informację zwrotną na temat sposobu autoprezentacji, posiadanych kompetencji oraz tego, co należy poprawić w przyszłych staraniach o pracę. Opinie studentów mówią same za siebie:
- Zastanawiasz się czy brać udział? Nie trać czasu, zapisuj się, bo warto! Pierwszy dzień czyli dzień szkolenia polegał nie na wykładzie z teorii, a na przekazaniu wartościowej wiedzy o tym, jak dobrze zaprezentować się przed firmą i jak napisać CV, byśmy zostali zauważeni. Podczas szkolenia poznawaliśmy swoje dobre strony, osiągnięcia, z których jesteśmy dumni, tak naprawdę poznawaliśmy siebie - relacjonuje Olivia Żarnowska, studentka filologii germańskiej na Wydziale Filologicznym UG, uczestniczka projektu. - Mieliśmy również możliwość sprawdzenia się w roli rekruterów oceniając siebie nawzajem (w pozytywny sposób). Śmiało mogę powiedzieć, że podczas szkolenia nauczyłam się być dumna nawet z tych najmniejszych osiągnięć. A czym w takim razie jest speed dating? Speed dating to 6-minutowe „randki” z firmami, których opisy poznaliśmy na szkoleniu. Rozmowy rekrutacyjne – brzmi strasznie, ale nic bardziej mylnego. Wydarzeniu cały czas towarzyszyła przyjazna atmosfera, wszyscy byli do siebie pozytywnie nastawieni i co najważniejsze, panowała chęć poznania siebie nawzajem, zarówno ze strony firm, jak i studentów. Co wyniosłam z tego wydarzenia? Przydatną wiedzę, nowo zawarte kontakty, pizzę i… mnóstwo gadżetów od firm (psst dla nich też warto)”.
- Jak najbardziej polecam! – mówi Martyna Garlicka, studentka Wydziału Filologicznego UG. - Sama zastanawiałam się, czy podjęłam dobrą decyzję. Teraz, gdy jestem już po – z pewnością mogę powiedzieć, że zgłosiłabym się jeszcze raz. Poznałam dużo wspaniałych ludzi, otworzyłam przed sobą nowe drogi, a przede wszystkim zdobyłam cenne doświadczenie.
Więcej opinii tegorocznych uczestników projektu, studentów Filologicznego UG i pracodawców poznacie na: https://bit.ly/3Fo2hic
II wspólna edycja projektu odbyła się 2 grudnia 2022. Do projektu zgłosiło się 52 studentów z Wydziałów: Filologicznego (ponad połowa), Zarządzania oraz Matematyki Fizyki i Informatyki, gdyż te wydziały wyszły naprzeciw potrzebom swoich studentów w kwestii praktycznych szkoleń i możliwości debiutu na rynku pracy.
Wśród pracodawców znaleźli się: Acaisoft, Accenture Polska, Amazon.com, AMS, Bayer, ManpowerGroup, Nordea, PredictX, Randstad, Ricoh Europe, thyssenkrupp, Winning Moves Polskaa , Xceedance Poland oraz ZR TRADE.
Dziękujemy naszym partnerkom z O4Coworking:
- Marta Moksa - za wartościowe szkolenia!
- Martyna Czarnobaj-Borowska - za znakomitą organizację!
Dobra, inspirująca sprawa!
Inicjatorkami i koordynatorkami projektu z Wydziału Filologicznego były:
- Joanna Jereczek-Lipińska, prodziekan ds. kształcenia i kontaktów z otoczeniem
- Anna Malcer-Zakrzacka, specjalistka ds. pomocji.
Fot. O4 Coworking
Tekst dr Anna Malcer-Zakrzacka