7. edycja Nordic Focus Festival - relacja

Za nami siódma edycja Nordic Focus Festival, imprezy od lat zrzeszającej zarówno miłośników kultury nordyckiej, jak i tych, którzy chcieliby poznać odpowiedź na pytanie: Co kryje w sobie ta nadal dla nas nieco tajemnicza Północ?

Tegoroczny Nordic Focus Festival odbył się w dniach 25–27 listopada. Tradycyjnie już oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.

Pierwszy dzień festiwalu

należał do Grenlandii, której wyjątkowy charakter mogliśmy odkryć podczas pokazu filmu Zwykłe życie w reżyserii Kuby Witka. Twórca znany z przepięknych wizualnie i – przede wszystkim – świetnie oddających rzeczywistość filmów dokumentalnych o Północy (Faroe Way: The art od survival, Isoland: Islandzkie historie polskich emigrantów) tym razem przedstawił na ekranie historię Polaka, Adama Jarniewskiego, który razem z rodziną toczy „zwykłe niezwykłe” życie na Grenlandii.

Po filmie dr hab. Sebastian Konefał, prof. UG, poprowadził rozmowę z jego bohaterem, z której dowiedzieliśmy się m.in. tego, jak wyglądało przystosowanie się do życia w kraju tak różnym od Polski oraz jak zmieniała się Grenlandia na przestrzeni lat.

Z Adamem Jarniewskim i jego żoną Birthe rozmawiali również członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki”. Na festiwalu mogliśmy zobaczyć nagrane przez nich krótkie filmy w formie wywiadów, podczas których mieszkańcy Grenlandii z chęcią dzielili się z nami zarówno szarą codziennością życia, jak i wywołującymi uśmiech anegdotami. Dzień pierwszy festiwalu zakończyliśmy klimatycznym koncertem z organicznym brzmieniem, w wykonaniu Łukasza „Szatta” Palkiewicza.

Drugi dzień festiwalu

rozpoczęły warsztaty języka duńskiego i grenlandzkiego dla początkujących. Następnie goście mogli uczestniczyć w serii fascynujących wykładów. Swój festiwalowy debiut miała Sandra Raciborska, która korzenie zapuściła w Szwecji, gdzie wraz z żoną prowadzi blog Ninusy. Wygłosiła ona wykład „Dlaczego w Szwecji nie płoną tęczowe jednorożce?”. Z kolei nieco o historii sztuki na Północy opowiedziała doktorantka UG i wieloletnia pasjonatka kultury islandzkiej, Emiliana Konopka (autorka strony Utulę Thule) podczas wykładu „Nie tylko Munch, czyli wstęp do sztuki Północy”. Prelegentka zachęcała do odwiedzania muzeów i ośrodków sztuki w krajach nordyckich ze względu na ich dostępność i otwarcie na każdego nowego odbiorcę.

Drugi dzień festiwalu przebiegał również pod znakiem szeroko pojętej miłości. Podczas spotkania z Urszulą Chylaszek, autorką książki "Kanska. Miłość na Wyspach Owczych", odkryliśmy m.in. tajemnicę randkowania w tak niewielkiej społeczności, gdzie zwykłe wyjście do restauracji wiąże się z przypadkowym spotkaniem grona znajomych. Serię spotkań i wykładów zakończyła rozmowa z autorką książki "Szwedzka sztuka kochania" Katarzyną Tubylewicz. Pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła nam, co o miłości myślą Szwedzi i jak istotną rolę odgrywa miłość w społecznej debacie w ich kraju.

Zwieńczeniem dnia był pokaz fińskiego filmu Dziewczyny (reż. Alli Haapasalo). Wielokrotnie nagradzana i podejmująca ważny temat przejścia z dzieciństwa w dorosłość historia ujęła serca licznej widowni zebranej na festiwalu.

Trzeci i ostatni dzień festiwalu

rozpoczęliśmy zarówno na Wydziale Filologicznym UG, jak i w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Podczas gdy na wydziale odbywały się warsztaty językowe z języków norweskiego, szwedzkiego i fińskiego, w muzeum mogliśmy uczestniczyć w rodzinnych warsztatach ekologiczno-literackich „Listy z Grenlandii” oraz warsztatach ekologiczno-plastycznych „Arnaqquassaaq z Grenlandii”.

Na Wydziale Filologicznym gościliśmy również autorkę książki "Migot. Z krańca Grenlandii" Ilonę Wiśniewską. Z kolei obraz Arktyki i Finlandii przybliżyli nam dr Barbara Wojtasik i mgr Przemysław Rybiński podczas bloku #mojaskandynawia. W czasie prezentacji Rafała Króla, podróżnika, polarnika i eksploratora, zatytułowanej „Lemmenjoki – największy las Europy”, dowiedzieliśmy się m.in., jak przetrwać w ekstremalnych warunkach. W wywiadzie ekspert podzielił się z nami swoim trudnym do zrealizowania, ale nie niemożliwym marzeniem podróży na Antarktydę. Przygodę 7 edycji Nordic Focus Festival zakończyło spotkanie z autorem książki Z wiosłem i wiatrem. Kajakiem po wodach Północy, Zbigniewem Szwochem.

W tym miejscu należy też dodać, że festiwalowi goście przez wszystkie trzy dni mogli podziwiać efekty pracy Anity Horowskiej – wystawę „Jej Wysokość Północ” zainstalowaną w Bibliotece Głównej UG – oraz Elin Berge – wystawę „Rodzicielstwo – szansa na równość” znajdującą się w holu Wydziału Filologicznego UG.

***

Nordic Focus Festival to niepowtarzalna okazja, by poznać wyjątkowych ludzi i podjąć dyskusje na różnorakie tematy związane nie tylko z krajami nordyckimi, ale także z różnicami i podobieństwami między nimi a Polską. Wydarzenie umilały uczestnikom również prywatne rozmowy z autorami podczas podpisywania książek, pyszna kawa oraz nordyckie przekąski.

 

Koncepcja programowa i realizacja produkcji festiwalu Tomasz Pupacz ACK Alternator

PR & social media Alicja Szczudlińska

Prowadzenie spotkań Jakub Sebastian Konefał Wanda Dittrich Anna Krajka Anna Klimont

Ekipa filmowa Jakub Zboiński Anna Czapska Janusz Wojtkowski Ksawier Szczechowski

Obsługa widowni Agnieszka Grzegowska Zuzanna Litwinko Jagoda Reszko Ala Pacuk Anna Płotka

Obsługa techniczna wydarzeń Wieslaw Cyganik

Honorowy patronat: JM Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii i Ambasada Królestwa Szwecji

Organizatorzy: Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki i Fennistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Biblioteka Główna UG

Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo Pascal, Expeditions.pl, Poznaj Grenlandię, Pofikasz? O Szwecji po polsku, Sztokholmianka, Utulę THULE, Agencja autorska "Opowieści", Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, Księgarnia Smak Słowa, Coffee-Moose Gdańsk, Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Magazyn Skandynawski Zew Północy, Moods of Scandinavia, Portal Moja Norwegia, Marchewkowa Skandynawia, Szwecjoblog

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG.

 

Adam Jarniewski

Urszula Chylaszek

Film Zwykłe życie

NFF

Ilona Wisśniewska

Katarzyna Tubylewicz

Kuba Witek

Wystawa Ania Horowska

NFF

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 13. Grudzień 2022 - 07:36; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 13. Grudzień 2022 - 07:57; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka