Spotkanie autorskie: prof. Izabela Morska rozmawia z Beatą Karpińską-Musiał i Piotrem Sobolczykiem
Zapraszamy na rozmowę wokół dwóch książek: auto-etnografii Beaty Karpińskiej-Musiał oraz poezji Piotra Sobolczyka – o nieprzenikliwej bańce akademii, czujnie i uważnie chroniącej swoje sekrety. Na przekór strażniczkom tajemnic, na pohybel cerberom. Spotkanie odbędzie się 10 listopada 2022 o g. 18:00 na Długiej 35 poprowadzi prof. UG Izabela Morska.
Oboje są mobilni, zmienni, w nieustannym ruchu. Ona to matka, żona, akademiczka, owszem, ale przede wszystkim harcowniczką, która w poczuciu wolności jako wartości autotelicznej całe życie lawiruje, zmienia geo-otoczenie, siebie oraz – przecież kształcąc innych – także innych, „bezwiedny kuglarz”, ktoś, kto „ogólnikami, grą słów, paradoksami i dowcipami, nieraz oryginalnymi, ale zawsze nieudowodnionymi i sprzecznymi ze sobą, chcą zastąpić ścisłe rozumowania, oparte na spokojnym i dokładnym badaniu faktów”. Ale z drugiej strony, usiłuje racjonalizować, bo przecież jest badaczką, a w nauce taniec słów ma swój parkiet tylko w niektórych dyscyplinach, nie wszystkich.
On to błazen, hultaj, ladaco. Umie „w słowa”, tyle potrafi, a tu takie tło: Polska kilkanaście lat temu. Wciąż w apogeum neoliberalnego boomu. Neolibeład na uniwersytetach. Inteligent – twórczy inteligent – twórczy inteligent badacz i artysta – queerowy twórczy inteligent badacz i artysta – jest niechcianym kłopotem, produktem ubocznym młyna (wodą młyna jest tytuł). Skok o kilkanaście lat. Urządził się. Dochrapał się. Wyszarpnął. Z rąk „mandarynkowych goryczkarzy”. Błazen – Pierrot. Hultaj – warzy bigos (wegański). Ladaco. Ziółko? Ilulistna koniczynka?
Oboje uprawiają bieg na przełaj; oboje poszukują nowych wyzwań jak tlenu, zmiennokształtni, ale zarazem niepodatni na skrajności, gdyż zbyt nastawieni są na swoje cele i przekonania, co najwyżej modyfikując je z upływem czasu. Oboje pracują w akademii, napisali rozliczne książki i artykuły. Żyją dla ludzi i wśród ludzi od zawsze. Ale też potrzebują niszy w ciszy. W świecie, daleko. W domu, blisko. Wtedy się tworzy.
Ostatnio stworzyli książki – ona auto-etnografię, on poezję – o nieprzenikliwej bańce akademii, czujnie i uważnie chroniącej swoje sekrety. Na przekór strażniczkom tajemnic, na pohybel cerberom.
-
Wydarzenie w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury ulica Długa 35, 80-827 Gdańsk, Polska. Promocja książek
- Beata Karpińska-Musiał „Harcowanie na planie. Her-storia stawania się matką-akademiczką w polskim uniwersytecie”
- Piotr Sobolczyk „Wydechy z bezrybocia”
- Wstęp wolny