„Wolność pisania po Jałcie” – premiera i promocja książki Stefana Chwina

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

zapraszają na promocję książki Stefana Chwina „Wolność pisana po Jałcie”,

która odbędzie się 20.06. 2022 ogodzinie 18:00 w Bibliotece Ratuszowej w Gdańsku, ul. Gościnna 1.

Spotkanie z autorem poprowadzi Michał Nogaś.

z
 
Eseje Profesora Stefana Chwina, a zarazem cenionego powieściopisarza, krytyka literackiego, historyka literatury związanego z Gdańskiem, wydane wspólnie przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego to trzecia pozycja z Serii Prozatorskiej.
 
Otrzymujemy opowieść w znacznej mierze autobiograficzną, mocno eksponowaną podmiotowością nie tylko w wymiarze gramatycznym, lecz również nasyconą subiektywizmem diagnoz i ocen zjawisk politycznych, społecznych oraz literackich zachodzących po 1945 roku. Książkę o historii polskiej mentalności po Jałcie, odbitej w dyskursach i tekstach. Z pewnością nie spotka się ona z powszechnym aplauzem, może nawet zrodzić efekt kija włożonego w mrowisko, lecz tylko takie książki mają dziś szansę skupić na sobie uwagę i, co najważniejsze, sprowokować spory, dyskusje.

Fragment recenzji prof. dr hab. Anny Legeżyńskiej
 
Oczywiście tekstów demitologizujących narodową megalomanię mieliśmy multum, ale Chwin idzie dalej: poddaje totalnej dekonstrukcji nie tylko mity prawicowe, ale też lewicowe, nie tylko bogoojczyźniane, ale i liberalno-postępowe. Nie używa haseł, sloganów i publicystycznych uproszczeń, ale funduje nam poważną lekcję do odrobienia, nie pisząc „dla swoich”, by ci mogli utwierdzić się w jedynie słusznych przekonaniach

Krzysztof Varga, „Newsweek”

Stefan Chwin – profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Nagrodzony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008) czy Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku (2013). Członek Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”.

Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy, związany obecnie z Gazetą Wyborczą i Radiem Nowy Świat. Autor „Z niejednej półki. Wywiady” – zebranych rozmów z pisarkami i pisarzami.
 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 30. Maj 2022 - 11:22; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 30. Maj 2022 - 11:33; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka