Wirtualne wędrówki z Günterem Grassem
Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku zaprasza na wędrówkę wirtualną po dzieciństwie pisarza. Spotkanie w Oliwskim Ratuszu Kultury poprowadzi dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG i prezes Stowarzyszenia GG w Gdańsku.
Po dzieciństwie pisarza z Wrzeszcza oprowadzi Bożena Ptak, nauczycielka i poetka, która w 2017 roku zrealizowała ze swoimi uczniami II Zespołu Szkół Społecznych STO w Gdańsku spektakl Dawniej w Gdańsku. Widowisko inspirowane życiem i twórczością Güntera Grassa.
W ramach spotkania będą prezentowane fragmenty spektaklu. Uczestnicy zastanowią się nad gdańskimi splotami kulturowymi, co z tego wyniknęło i wynika do dziś. Wspólnie poszukiwać będą również odpowiedzi na tytułowe pytanie Günter Grass – Niemiec, Polak, Kaszuba czy Gdańszczanin?
Przypomnijmy, że w 90. rocznicę urodzin Güntera Grassa uczniowie szkół STO wędrowali śladami prozaika, poety, dramaturga, eseisty, malarza, grafika i rzeźbiarza. Gimnazjaliści w ramach przygotowań czytali fragmenty powieści Güntera Grassa (w całości opowiastkę Kot i mysz), analizowali wybrane wiersze. O Günterze Grassie powstało wiele opracowań oraz polskich tłumaczeń jego powieści i wierszy. Do tych źródeł sięgnęli realizatorzy, biorący w 2017 roku udział w projekcie Moja Mała Ojczyzna. Celem projektu jest przybliżanie uczniom historii, tradycji, kultury ich Małej Ojczyzny, czyli Gdańska, Kaszub i Pomorza.
Efektem wszystkich działań było widowisko prezentowane na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w którego przygotowanie była zaangażowana cała szkolna społeczność. Wychowawcy poszczególnych klas ćwiczyli ze swoimi pociechami scenki, układy choreograficzna, a z rodzicami szyli, zdobywali stroje, potrzebne rekwizyty.
Bożena Ptak – nauczycielka języka polskiego, poetka – napisała scenariusz oraz teksty wielu wykorzystanych w spektaklu piosenek. Muzyką i kompozycjami zajął się Kuba Zaleski, anglista. Reżyserią i przygotowaniem aktorskim Irena Sawicka – emerytowana aktorka Teatru Miniatura w Gdańsku, a chorografią Małgorzata Krzaczyńska. Chór i solistów przygotowała Wacława Stoppa. Wszystkim, co związane ze scenografią, rekwizytami, zaproszeniami, wizualizacją, zajęły się dwie nauczycielki plastyki − Barbara Skowron-Zaleska i Bogna Klaman-Tarnowska.
Współorganizatorzy i partnerzy:
Oliwski Ratusz Kultury, Gdańska Galeria Miejska, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG (Instytut Filologii Germańskiej Wydział Filologiczny UG), Instytut Kaszubski. Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Gdańska.
Oliwski Ratusz Kultury, 19 listopada o godz. 10.00.
Zainteresowani nauczyciele proszeni o kontakt: grass.gdansk@op.pl.