Konkurs dla młodych krytyków teatralnych im. Andrzeja Żurowskiego

Do końca marca można zgłaszać opublikowane recenzje (z okresu 2019-2020 r.) do VIII edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych krytyków teatralnych im. Andrzeja Żurowskiego. Finalistów, którzy otrzymają nagrody Prezydenta Miasta Gdyni oraz Marszałka Woj. Pomorskiego  poznamy w maju.

z

Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje Teatralne dla Młodego Krytyka organizowany jest tradycyjnie już od lat. Ze względu na pandemiczną rzeczywistość, w tegorocznej edycji mogą być zgłaszane recenzje teatralne opublikowane w 2019 roku, 2020 roku do końca marca 2021 roku.

Organizatorami konkursu są Prezydent Gdyni, Teatr Miejski w Gdyni oraz Klub Krytyki Teatralnej polskiej sekcji AICT. Konkurs, poświęcony jest pamięci prof. Andrzeja Żurowskiego, krytyka, teatrologa, szekspirologa, prozaika, dziennikarza i pracownika naukowego UG. Człowieka Teatru, o którym Jan Kott napisał, że jako autor był w równej mierze krytykiem, świadkiem teatralnym i czytelnikiem sumiennym a uważnym.

Konkurs skierowany jest do młodych miłośników sceny i krytyków teatralnych, którzy nie przekroczyli 35. roku życia. Na konkurs mogą zgłosić swoje trzy recenzje, które były publikowane w mediach tradycyjnych (prasa, radio, telewizja), lub w Internecie na dowolnych stronach (np. w blogach, stronach związanych z mediami,  teatrami albo stowarzyszeniami, które zajmują się upowszechnianiem teatru).

Na tegoroczną edycję konkursu napływają jeszcze zgłoszenia (ostateczny termin to 31 marca 2021 r.).

– Mimo że w ostatnim roku przedstawienia odbywały się online, obserwujemy, że młodzi ludzie obejrzeli tych przedstawień więcej niż w zwykłym roku – mówi Alina Kietrys, Sekretarz Konkursu, wykładowca UG. – Dzięki temu, mamy też przegląd wydarzeń w całej Polsce, widzianych oczami młodych ludzi - dodaje.

Jej zdaniem, konkurs jest swego rodzaju kuźnią talentów, o czym świadczy późniejsza kariera laureatów związana ze sceną. – Mamy wśród nich wielu doktorantów i doktorów wydziałów teatrologicznych oraz recenzentów w czasopismach, związanych z teatrem.

Jak informują organizatorzy, recenzje mogą dotyczyć wszelkich działań i form teatralnych - z przedstawień w teatrach dramatycznych, muzycznych, operowych, offowych, awangardowych czy baletowych. Kapituła Konkursu, która od lat gromadzi wybitne grono ludzi teatru, rekomenduje do finału pięć osób, z których wybrani zostaną dwaj finaliści.

Pewnego rodzaju receptę na dobrą recenzję kieruje do młodych adeptów krytyki teatralnej Remigiusz Grzela, prozaik, poeta i dramaturg, członek Kapituły Nagrody.

- Chciałbym, aby recenzent umiał spektakl ocenić, to znaczy, żeby wyposażony był w instrumenty na taką ocenę zezwalające. Aby znał historię teatru i literaturę, aby był wszechstronnym i rozwijającym się humanistą, aby umiał w teatrze szukać. Aby miał w sobie ciekawość i umiał opowiadać z pasją. Chciałbym po prostu, aby recenzent kochał teatr i żeby szanował siebie i swoją pracę.

Ewa Cichocka/Zespół Prasowy UG
 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 11. Marzec 2021 - 08:39; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 16. Marzec 2021 - 07:36; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka