Studenci filologii germańskiej w Berlinie
Czternastu studentów II roku filologii germańskiej na Wydziale Filologicznym UG uczestniczyło w dniach 9–12 grudnia 2019 roku w wyjeździe studyjnym do Berlina. Miał on charakter zarówno edukacyjny, jak i turystyczny. Studenci biorący udział w tym projekcie mieli możliwość realnego spotkania z dziedzictwem i kulturą Niemiec oraz sprawdzenia swoich umiejętności językowych w codziennych sytuacjach.
Dla kilku studentów był to pierwszy raz, kiedy odwiedzili stolicę Niemiec. Wszystko, o czym się uczyli i co słyszeli, mogli teraz przeżyć osobiście.
Uczestnicy wyjazdu do Berlina zwiedzili charakterystyczne dla tego miasta miejsca, np. Bramę Brandenburską, Alexanderplatz czy Reichstag. Zwiedzając Little BIG City oraz Berlin Dungeon, dowiedzieli sie wiele na temat historii Berlina, a dzięki wizycie w Reichstagu zobaczyli miejsce, w którym podejmowane są najważniejsze decyzje polityczne i społeczne dotyczące Niemiec. Po wejściu na jego kopułę widzieli też piękną panoramę miasta.
Studenci byli pod wrażeniem najdłuższego zachowanego fragmentu muru berlińskiego oraz historycznego przejścia granicznego, tzw. Checkpoint Charlie. Odwiedzając wystawę pt. „Topografia terroru” oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, uświadomili sobie skalę Holokaustu.
Program wyjazdu zakładał nie tylko spotkania z historią, ale także z kulturą Niemiec. Było coś dla lubiących kino i film, mianowicie wizyta w Deutsche Kinemathek, oraz dla lubiących sport, czyli zwiedzanie Stadionu Olimpijskiego. Ponadto wielu studentów było zachwyconych przedświąteczną tradycją Niemiec, czyli jarmarkami bożonarodzeniowymi, tzw. Weihnachtsmärkte.
Podczas wyjazdu studenci odwiedzili również dwie uczelnie znajdujące się w Berlinie – Humboldt Universität oraz Technische Universität, gdzie poznali życie akademickie. Aby wczuć się w panujący tam klimat, wzięli udział w otwartym wykładzie o tematyce dotyczącej przyszłości i technologii.
Na zakończenie wyjazdu – pomimo zmęczenia po wytrwałym zwiedzaniu miasta – wdrapali się na samą górę Kolumny Zwycięstwa, znanej jako Siegessäule, z której rozciągał się przepiękny widok na świątecznie oświetlony Berlin.
Agnieszka Jasnoch