Nagroda Polonicum 2019 dla prof. Swietłany Musijenko
Po raz czternasty zostały wręczone Nagrody Polonicum badaczom zagranicznym za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. Dotychczas wśród laureatów Nagrody znaleźli się reprezentanci tak wielu państw, że zestawione obok siebie ułożyłyby się w mapę polskości w świecie, od Korei, Chin i Japonii przez Kanadę, USA, Kubę, kraje europejskie aż po naszych najbliższych sąsiadów: Rosję, Litwę, Ukrainę, Czechy, Słowację i Niemcy. Do tego szacownego grona dołączyła m.in.: Profesor Swietłana Musijenko z Białorusi, przez wiele lat prowadzaca czynną współpracę z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego: Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Rusycystyki i Studiów Wschodnich.
fot. Monika Woźniak
Od lewej: dr Piotr Kajak – Wicedyrektor Centrum Polonicum, prof. dr hab. Zbigniew Greń – Dziekan Wydziału Polonistyki, Jego Magnificencja prof. dr hab. Marcin Pałys – Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński – Dyrektor Centrum Polonicum, Laureaci Nagrody 2019 – Profesor Swietłana Musijenko, Profesor Gabriel Moked
Prof. Swietłana Musijenko, zgłoszona przez Instytut Polski w Mińsku, jest twórczynią pierwszej w historii białoruskiej edukacji katedry filologii polskiej, założycielką pierwszego na świecie Muzeum Zofii Nałkowskiej, przewodniczącą naukowo-dydaktycznego centrum koordynacyjnego „Międzynarodowego Instytutu Adama Mickiewicza”, a także organizatorką współpracy naukowo-dydaktycznej z uczelniami Polski, Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Jako przewodnicząca zorganizowała 25 międzynarodowych konferencji naukowych. Pod jej kierownictwem była prowadzona współpraca dydaktyczna i naukowa z instytutami w Polsce i Rosji. Profesor S. Musijenko kieruje seminariami naukowymi i naukowo-dydaktycznymi. Ponadto zasiada w radach redakcyjnych kilku czasopism naukowych, ukazujących się w Polsce i w Federacji Rosji. Dodatkowo prowadzi aktywną działalność społeczną, m.in. współpracując z Polską Macierzą Szkolną w Grodnie, uczestnicząc w imprezach dydaktycznych i edukacyjnych, a także organizując wykłady dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, opiekuje się Muzeum Zofii Nałkowskiej, prowadząc zajęcia dla uczniów Liceum Polskiego i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Profesor S. Musijenko opublikowała ponad 500 prac naukowych i otrzymała wiele nagród i medali za zasługi dla polskości.
Informacja ze strony: http://polonicum.uw.edu.pl/aktualnosci/wreczenie-nagrody-polonicum-2019