Wykład gościnny dr Katarzyny Jerzak, prof. AP
- Wykład: dr Katarzyny Jerzak, prof. AP, The Exile Shtick in the Writings of André Aciman
- 5 kwietnia, godzina 11.30, budynek Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51, sala 021
Prof. Jerzak, komparatystka, studiowała literaturę porównawczą w Brown University (B.A., 1989) i Princeton (M.A. 1992 i Ph.D, 1995). Od 1995 do 2012 r. wykładała literaturę porównawczą w University of Georgia w Athens, GA (USA) jako tenured Associate Professor. Lauretka Rome Prize z historii sztuki Akademii Amerykanskiej w Rzymie. Publikuje na temat wygnania w literaturze i sztuce (Witold Gombrowicz, Giorgio de Chirico, E.M. Cioran, Norman Manea, Henryk Grynberg, Kazimierz Brandys, Andrzej Bobkowski). Opublikowała ksiażkę The Golden Age (2013) napisana wspólnie z Yoann'em Lemoine, której tematem jest utrata dzieciństwa i powrót do niego przez sztukę. W swoich ostatnich badaniach zgłębia tematykę wygnania i perygrynacji.
Wykład zaprezentuje sylwetkę André Acimana, który urodził się w żydowskiej rodzinie w Aleksandrii, mieszkał w Europie, a następnie osiadł w USA. Aciman jest badaczem literatury, komparatystą, lecz przede wszystkim jest pisarzem, który uczynił nostalgię i anty-nostalgię swymi głównymi tematami. Oprócz Out of Egypt (1995), Aciman opublikował False Papers: Essays in Exile and Memory (2001) oraz Alibis: Essays on Elsewhere, jak i trzy powieści, Eight White Nights (2010), Call Me By Your Name (2007) i Harvard Square (2013).
Aciman jest pisarzem, który pozwala nam rozszerzyć nasze rozumienie literatury w języku angielskim jako postkolonialnego, zróżnicowanego medium, które obejmuje hybrydyczne głosy i kultury.
Wykład odbywający się w ramach cyklu „Texts, Images, and Us” inicjuje też działalność Pracowni Badań nad Tematyką Żydowską w Literaturze i Kulturze, z racji tematyki wygnania, która stanowi bazową strukturą żydowskiej tożsamości. Punktem wyjścia dla naszej dyskusji będzie esej André Acimana, „Reflections of an Uncertain Jew.”