Ogólnouniwersytecki fakultatywny przedmiot Akademia Filmu Dokumentalnego
W roku akademickim 2017/2018, w semestrze zimowym, na Wydziale Filologicznym kontynuujemy – w kolejnej odsłonie programowej - otwarty dla studentów wszystkich kierunków (wykład wydziałowy, wykład fakultatywny, 2 punkty ECTS) w tym również doktorantów (wykład monograficzny) oraz wolnych słuchaczy spoza Uniwersytetu Gdańskiego nowatorski przedmiot filmoznawczy: Akademia Filmu Dokumentalnego.
Na program zajęć składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne połączone z wykładem i dyskusją z udziałem wykładowców uniwersyteckich, a także zaproszonych gości specjalnych. - Nagradzany obecnie na światowych festiwalach film dokumentalny nie tylko wyraźnie zyskuje na popularności, ale w świadomości wielu widzów pozostaje bardziej wiarygodnym i niezależnym niż film fabularny sposobem mówienia o rzeczywistości, stając się tym samym światowym fenomenem kulturowym.
Podczas zajęć realizowanych w ramach projektu Akademia Dokumentalna przewidziane są spotkania z wieloma ciekawymi twórcami filmowymi oraz specjalistami poruszanej w filmie tematyki. Zajęcia poprowadzi wykładowca i praktyk, filmoznawca Marcin Borchardt. Trzygodzinne zajęcia połączone z projekcją filmu będą odbywać we wtorki w auli 1.43 o godz. 16.45. Studenci uzyskają za nie 2 punkty ECTS, zaliczenie wykładu wydziałowego lub fakultatywnego, doktoranci – zaliczenie obowiązkowego wykładu monograficznego oraz możliwość odrobienia godzin dydaktycznych.
Celem Akademii Filmu Dokumentalnego jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi, a przede wszystkim udostępnienie studentom odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej. Studenci różnych kierunków mają również szanse na poszerzenie horyzontów o tematy niezwiązane z ich studiami, co jest bardzo ważne w dzisiejszej dobie specjalizacji, która wyraźnie ogranicza wszechstronny rozwój osobisty.
Program został w całości oparty na filmach dokumentalnych, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Filmy pokazywane w ramach akademii pochodzą z MILLENNIUM DOCS AGAINST GAVITY FF (wcześniej PLANETE+ DOC FF), jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Festiwal zajmuje trzecie miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Od roku 2016 do miast
festiwalu: Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy dołączyło Trójmiasto - Gdyńskie Centrum Filmowe.
Akademia ma być w założeniu rodzajem twórczej i efektywnej edukacji filmowej, silnie powiązanej ze zmieniającą się szybko rzeczywistością.
Specjalnie wyselekcjonowane filmy, uzupełnione o festiwalowe nowości, zaskakujące zarówno formą artystyczną, jak i użytym w nich językiem filmowym, mają w założeniu nie tylko dostarczyć uczestnikom wiedzy, ale także umożliwić im poznanie ciekawych, często nieznanych, obszarów i zagadnień współczesnego świata.
Studenci Wydziału Filologicznego będą mogli zapisać się na zajęcia w portalu studenta lub u Przemysława Rydzewskiego pod adresem e-mail: przemek@againstgravity.pl <mailto:przemek@againstgravity.pl>.
Należy podać imię, nazwisko, a w tytule Akademia Dokumentalna UG. Karnet na projekcje filmowe kosztuje 150 zł za semestr. (Studenci Wydziału Filologicznego - 120 zł.) O KOLEJNOŚCI ZAPISÓW DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZREALIZOWANYCH WPŁAT. Zajęcia rozpoczynają się 10.10.2018 r. Wszelkie szczegóły na: http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/ug/