Neofilologia i Rektorat UG - najlepsza gdańska realizacja architektoniczna
Budynek Neofilologii oraz budynek administracji centralnej, jedna z najnowszych i najnowocześniejszych inwestycji Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej 2011-2015. Architektów – biuro projektowe Wolski Architekci z Gdyni oraz inwestora – Uniwersytet Gdański nagrodzono za umiejętne połączenie rozwiązań wynikających z czysto technicznych uwarunkowań z uniwersalną humanistyczną tradycją uniwersytecką.
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej 2011-2015 została przyznana po raz pierwszy. Wręczenie odbyło się 2 czerwca 2016 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Wybrzeże, w Dworze Bractwa św. Jerzego na Targu Węglowym 27 w Gdańsku. Nagrodę, z rąk Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Przewodniczącego Kapituły Nagrody Wiceprezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego, odebrał Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek.
Nowoczesny budynek Neofilologii, który powstał dla Wydziału Filologicznego UG oraz nowy budynek administracji centralnej, gdzie mieści się między innymi nowa siedziba Rektoratu UG, to jedna z najnowszych inwestycji Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia w nowym budynku Neofilologii rozpoczęły się w październiku 2015 roku. Projekt „Budowa budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego w ramach Kampusu Bałtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku” był współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007- 2013, osi priorytetowej 2 Społeczeństwo wiedzy, a kwota dofinansowania wyniosła ponad 37 milionów złotych. Mieszczą się tam instytuty Anglistyki i Amerykanistyki, Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej, Filologii Germańskiej, Romańskiej, Wschodniosłowiańskiej oraz Katedra Slawistyki, pomieszczenia administracyjne wydziału, nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, sale komputerowe, pomieszczenia dla dziekanatu, a także centrum e-learningowe. Budynek wyposażony jest w nowoczesne technologie i urządzenia (np. systemy do tłumaczeń translatorycznych, kabiny symultaniczne). Budynek administracji centralnej stanowi odrębne zadanie inwestycyjne. Znajdują się w nim nowoczesne ogólnouczelniane archiwum, które jest częścią państwowej sieci archiwalnej, Ośrodek Informatyczny UG, kwestura, pomieszczenia dla zespołu rektorskiego oraz innych działów merytorycznych administracji centralnej, sale szkoleniowe i konferencyjne. Oba, wyposażone w nowoczesne technologie gmachy, powstały w ramach rozbudowy Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, gdzie skoncentrowana jest największa liczba studentów, pracowników i wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak podkreślili członkowie Kapituły: „Zaprojektowany budynek charakteryzuje się prostotą i czystością modernistycznej formy oraz przemyślanym detalem. Dzięki temu złagodził dysonans wynikający z architektonicznej różnorodności sąsiadujących ze sobą budynków. W kompozycji urbanistycznej Budynku Neofilologii zwraca uwagę układ strefy wejściowej do rektoratu i dwóch półotwartych dziedzińców. Przy rozmiarach założenia całego kampusu, którego cechą jest rozproszenie, zastosowane w budynku Wydziału Neofilologii rozwiązania wprowadzają studentów i wykładowców w kameralną kompozycję uczelnianego mikrokosmosu”.
Arch. Andrzej Kwieciński, który wygłosił laudację dodał, że budynek Neofilologii i nowej siedziby Rektoratu UG, „tworząc ciekawą kompozycję przestrzenną, wyróżnia się na tle całego założenia kampusu trafioną, nowoczesną, choć skromną i stonowaną architekturą. Rozwiązania przestrzenne tego założenia, polegające na wyraźnym rozdziale obu głównych funkcji, tworzy dodatkowo przyjazne i zaskakująco kameralne dziedzińce tak potrzebne głównym ich użytkownikom, studentom”.
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Opis inwestycji | 423.61 KB |