"Czas Jerzego Limona" – promocja wydawnictw w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Goście Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego mieli wyjątkową okazję odbyć podróż w czasie... a konkretniej: przenieść się do czasu Jerzego Limona - inicjatora powstania i pierwszego dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, znawcy Szekspira i teatru elżbietańskiego, anglisty, pisarza i tłumacza.

Teatralny hol wypełnił się gwarem przyjaciół, rodziny i współpracowników profesora. Pretekstem do spotkania była promocja trzech niedawno opublikowanych nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego książek: Czas Jerzego Limona. Księga pamiątkowa ku czci twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pod redakcją Agnieszki Żukowskiej i Jacka Kopcińskiego, jej angielskojęzycznej wersji On time. Essays in Honour of Professor Jerzy Limon pod redakcją Agnieszki Żukowskiej, Jean Ward i Marii Fengler oraz zbioru felietonów Z kurtyną i bez pisanych przez prof. Jerzego Limona dla magazynu „Prestiż Trójmiasto” w latach 2016-2021.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy z Fundacją Theatrum Gedanense i magazynem „Prestiż Trójmiasto”. Wieczór zapoczątkował wernisaż wystawy niezwykłych fotografii Jerzego Limona, wykonanych przez Monikę Białk dla wspomnianego już trójmiejskiego czasopisma. Monochromatyczne, wysokokontrastowe i wzbogacone o ziarno portrety eksponują to, co często podkreślają znajomi i przyjaciele profesora - jego swoisty dowcip, odwagę i charyzmę. Wspólnie te dwanaście portretów kieruje uwagę na to, jak dynamiczne, pełne wyzwań i ról było życie dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, twórcy Fundacji Theatrum Gedanense i dyrektora artystycznego Festiwalu Szekspirowskiego.

Po wernisażu goście przenieśli się do Sali Głównej teatru, gdzie powitał ich m.in. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski: - W powszechnej świadomości Jerzy Limon kojarzy się oczywiście z miejscem, w którym dziś jesteśmy, ale był również bardzo istotną częścią profesury Uniwersytetu Gdańskiego. To na tej uczelni rozwijał swoje pasje naukowe, realizował się jako wybitny szekspirolog, badacz teatru, organizator nowatorskiego kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi, a także pisarz - mówił Rektor UG.

Naukowy charakter twórczości bohatera wieczoru odzwierciedlają dwie promowane publikacje: Czas Jerzego Limona… i jej angielska wersja, stanowiące owoc międzynarodowej konferencji naukowej „Jerzy Limon. Inspiracja - Dialog - Polemika”, która miała miejsce w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w maju 2022 roku. Tomy zostały wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego przy wsparciu Banku Pekao S.A. oraz Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Jeden z redaktorów książki, prof. Jacek Kopciński, podkreśla, że monografia jest próbą zebrania w jednym tomie całej myśli Jerzego Limona, zawartej w jego twórczości literackiej, badaniach teatralnych i książkach poświęconych Szekspirowi. Autorami artykułów składających się na wydawnictwo są naukowcy, którzy czerpali inspirację z badań i twórczości profesora i odczytują ją na nowo. - Mam nadzieję, że ta książka będzie również inspiracją dla młodszych pokoleń badaczy i czytelników - dodał prof. Jacek Kopciński.

Na temat publikacji z Agnieszką Żukowską, Jackiem Kopcińskim oraz dr Barbarą Świąder-Puchowską rozmawiała na scenie Teatru Szekspirowskiego Dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, dr Joanna Kamień. Była ona również gospodarzem drugiego spotkania z żoną Jerzego Limona Justyną Limon i Henrykiem Cześnikiem - malarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i autorem ilustracji do trzeciego promowanego tego wieczora tytułu, czyli Z kurtyną i bez. Publikowane na łamach magazynu „Prestiż Trójmiasto” w latach 2016–2021 teksty w dowcipny, ale i niepozbawiony wrażliwości sposób traktują o otaczającej profesora codzienności. Jak podkreślił Henryk Cześnik: - Propozycja zilustrowania esejów była wyzwaniem. Rozpiętość tematyczna zainteresowań zawarta w tekstach profesora Limona jest zaskakująca. Dopasowywanie się do każdego tekstu było dla mnie odpowiedzialnością.

Z kurtyną i bez również ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego przy wsparciu Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski, Siemiątkowski, Zwara, Fundacji Arte Infinita oraz we współpracy z magazynem „Prestiż Trójmiasto”. Fragmenty felietonów czytała aktorka Teatru Wybrzeże Anna Kociarz, wydobywając z nich teatralny potencjał, a zdobiące treść grafiki wyświetlane były na ekranie usytuowanym za sceną.

Jak możemy przeczytać we wstępie do Czasu Jerzego Limona…:„Jednym z ulubionych konceptów prof. Jerzego Limona były »sylaby czasu« (Makbet, V.5), zbieżne z jego przekonaniem, że nadanie przeszłości formy za pomocą języka, czy to naturalnego, czy języka sztuki, wprowadza rzeczy minione do innego obszaru bytowania, czyniąc je elementem naszego doświadczenia współczesności”. Tego wyjątkowego wieczoru Jerzy Limon zagościł w murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Promocja odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 11 grudnia 2023 r.

Zachęcamy do kupna książek:

 

Milena Szabat/Wydawnictwo UG; Fot. Dawid Linkowski
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 19. Grudzień 2023 - 13:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 19. Grudzień 2023 - 13:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka