Sala Teatralna imienia Profesora Jerzego Limona i spektakl ACK „wilLIaM ON my mind”

26 maja 2022 nadano imię Profesora Jerzego Limona Sali Teatralnej w budynku Neofilologii na Wydziale Filologicznym. Uroczystość uświetnił spektakl "WilLIaM ON my mind" w wykonaniu wszystkich grup studenckich Akademickiego Centrum Kultury w reżyserii Barbary Madany. Profesor Jerzy Limon wybitny anglista, teatrolog i niezwykły wykładowca niestrudzenie z ogromnym zaangażowaniem szerzył wiedzę o twórczości Szekspira. Przedstawienie w wykonaniu studentów stało się piękną kontynuacją szekspirowskiej tradycji ustanowionej na Wydziale Filologicznym przez Profesora Limona, zaś w Gdańsku przez angielskie wędrowne trupy występujące przed wiekami w Szkole Fechtunku, zrekonstruowanej przez Profesora w niepowtarzalnej formie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, będącym Jego opus vitae.

- Postać Profesora nadaje w tym tygodniu rytm wydarzeniom w Uniwersytecie, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. A także w Gdańsku, z którym Profesor był, jak nasza uczelnia związany, i w którego pejzaż wpisał na stałe niezwykłą scenę – Teatru Szekspirowskiego - powiedział Rektor prof. Piotr Stepnowski witając gości obecnych na uroczystości nadania imienia prof. Jerzego Limona Sali Teatralnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Uroczystego odsłonięcia tablicy z imieniem Profesora Jerzego Limona dokonali: małżonka Justyna Limon, a zarazem wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense, syn Tomasz i córka Julia, prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Agata Grenda oraz dziekan Wydziału Filologicznego UG, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG.
 
- Profesor Jerzy Limon był człowiekiem niezwykłym, z ogromnym sukcesem szerzył widzę na temat teatru i nie tylko... - wspominała dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, dziekan Wydziału Filologicznego. - Jego działania cechowały się ogromnym rozmachem, prowadził działalność edukacyjną, dzielił się swoimi doniosłymi odkryciami dotyczącymi Szekspira, budował Teatr Szekspirowski, z którego dumni są wszyscy gdańszczanie i tę scenę teatralną, z której dumni jesteśmy my. Nie ma żadnych wątpliwości, że ta sala powinna nosić imię Jerzego Limona. W tak wyjątkowy sposób chcemy dziś oddać Mu hołd i zapisać Pana Profesora na zawsze w naszej pamięci.
 
 
Wystawiony tego wieczoru spektakl będący hołdem dla Profesora Limona był dziełem kolektywnym, stworzonym wspólnie przez studentów, pracowników Uniwersytetu oraz SEA-EU. Na scenie wystąpiło 7 grup twórczych Akademickiego Centrum Kultury „Alternator” oraz studenci Zarządzania Instytucjami Artystycznymi, kierunku stworzonego na Filologicznym przez Profesora. Poszczególne sceny, inspirowane szekspirowskimi tekstami, stworzyły kolaż utrzymany w onirycznej stylistyce. Artyści pod czujnym okiem reżyserskim Barbary Madany stworzyli niepowtarzalną atmosferę twórczości wybitnego pisarza znad rzeki Avon. W spektaklu z sukcesem wystąpił Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski.

Głównym bohaterem "WilLIaM ON my mind"  jest Śniący. Umieranie, zasypianie śnienie to trzy alternatywne stany jego świadomości, w których jaźń otwiera się na to, co niemożliwe. Wyobraźnia bohatera powołała scenicznego życia postaci znane z dramatów: Makbeta w towarzystwie trzech wiedźm, Romea i Julię, osaczonych przez nienawiść dwóch zwaśnionych rodów, zawistnego Jago z „Otella” czy orszak leśnych duchów ze „Snu nocy letniej”. Stali się oni sprawcami scenicznych zdarzeń, toczących się w irracjonalnym świecie snu, gdzie nie obowiązują zdroworozsądkowe zasady i ograniczenia.

Część tekstów została przedstawiona w oryginale, Szekspir wybrzmiał także na Sali Teatralnej im. Jerzego Limona w wielu tłumaczeniach. Studenci sześciu uczelni zrzeszonych w ramach SEA-EU odczytali fragmenty wybranego dramatu w swoich ojczystych językach. Nie zabrakło też pięknego głosu Profesora Limona z zaświatów: - Teatr powstaje w umyśle człowieka, nie na scenie...

Spektakl postawił widza wobec pytania kim jest główny bohater, którego senne projekcje oglądamy? Współczesnym „Everymanem”, którego w momencie zasypiania nawiedzają znane z przeczytanych lektur postaci? Artystą/twórcą, który w momencie nagłego przypływu weny twórczej nieświadomie nawiązuje intertekstualne więzi z dziełami Szekspira? A może badaczem, który spędził życie na badaniu tekstów genialnego brytyjskiego dramaturga i który wraca do nich myślami w chwili śmierci?

Wszystkim aktorom i reżyserce gratulujemy sukcesu!

z

Na scenie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy:

  • Teatr Standby Studio,
  • Teatr Tańca „Kiosk Ruchu”,
  • Chór Uniwersytetu Gdańskiego,
  • Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR
  • Zespół tańca flamenco Los Mariscos 
  • Studio wokalne Uniwersytetu Gdańskiego
  • Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego Uniwersytetu Gdańskiego
  • studentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi, studentów SEA-EU, Magdalenę Komorowską, dr Adama Jagiełło-Rusiłowskiego.

Ponadto:

  • Piotr Charytoniuk  - w roli Śniącego
  • Natalia Bartosz, Małgorzata Krzaczyńska, Paulina Pociask – w roli Wiedźm
  • Scenariusz i reżyseria: Barbara Madany
  • Producentka: Paulina Tryba
  • Scenografia: Katarzyna Zawistowska
  • Kostiumy: Agnieszka Kochańczyk
  • Multimedia: studenci ASP pod opieką Roberta Turło
  • Mistrz oświetlenia: Bartosz Cybowski
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar”.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

Fotoreportaż z nadania imienia Profesora Jerzego Limona Sali Teatralnej na Wydziale Filologicznym UG. Fot. Karola Makurat / Tarakum Photography \ Fot. Alan Stocki 6 pierwszych zdjęć w galerii

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 25. Maj 2022 - 09:06; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 19. Maj 2023 - 11:18; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka