Oddać życie za Polskę - spotkanie ze Stefanem Chwinem

Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury
Czas trwania: 1 godz. 30 min
 
Idea samobójstwa altruistycznego wpisana była w romantyczną mitologię napędzająca polski patriotyzm w XIX wieku. Dlaczego była to idea atrakcyjna i kogo pociągała najbardziej? W jaki sposób udało się ją pogodzić z wartościami chrześcijańskimi? Jaką wartość miało życie składane na ołtarzu walki o wolność i niepodległość? Jakie wreszcie były jej konsekwencje dla kolejnych pokoleń? Przygląda się temu prof. Stefan Chwin w swojej najnowszej książce „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku” (wyd. Tytuł).
Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.
WSTĘP WOLNY. Liczba miejsc ograniczona.
z
O książce (opis wydawcy):
Pogodzenie samobójstwa altruistycznego z chrześcijaństwem było wielkim zadaniem, które zrealizowała polska kultura w całej pełni. U Mickiewicza Ordon pojawiał się jako `patron szańców`, ale i zapowiedź tego, jak zachowa się Bóg, kiedy go rozgniewają do ostateczności tyrani. Oburzony bezmiarem zła - wysadzi w powietrze Ziemię jak Ordon redutę? Polski samobójca altruistyczny jawił się jako behawioralny wzór dla Najwyższego. Można wątpić, czy takie stanowisko było zgodne z dogmatami wiary, ale wielu Polaków uwierzyło, że nie ma żadnej sprzeczności między Jezusem, który umarł za wielu na krzyżu i Karolem Levittoux, który umarł za wielu na płonącej więziennej pryczy... O zagadce polskiego samobójstwa altruistycznego pisze w swojej najnowszej książce Stefan Chwin, autor przyjętego z wielkim zainteresowaniem przez czytelników "Samobójstwa jako doświadczania wyobraźni".
 
O Autorze
Stefan Chwin: polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa - jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.
Dagny Kurdwanowska: Dziennikarka, autorka, bibliotekarka, wolontariuszka w Fundacji Hospicyjnej. Związana była m.in. z "Twoim Stylem", "Dziennikiem Polska/The Times" oraz "Przekrojem". Autorka książek - ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość. Prowadzi projekt Czytam w wannie. Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie.
 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 30. Sierpień 2021 - 13:47; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 30. Sierpień 2021 - 13:49; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka