Jest już! Prezentacja Wydziału Filologicznego w nowym numerze "Gazety Uniwersyteckiej"

Jest już nowy, blisko stustronicowy, marcowy numer "Gazety Uniwersyteckiej". Z czego strony 32-60 poświęcone są prezentacji Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Czytajcie Tutaj. Zawiera on także kronikę najważniejszych wydarzeń z ostatniego miesiąca na naszej uczelni, artykuły i wywiady.
 

W ramach prezentacji wydziałów naszej uczelni, marcowy numer poświęca swoje łamy na wielostronne przedstawienie Wydziału Filologicznego. Są na nich przedstawione wybrane nurty nowoczesnej humanistyki uprawianej przez naukowców i badaczy z naszego Wydziału. W wywiadzie z dziekan Wydziału dr hab. Urszulą Patocką-Sigłowy, prof. UG, przeprowadzonym przez dr Annę Malcer-Zakrzacką, poznamy także plany Wydziału na przyszłość. Czytelnicy znajdą również wypowiedzi prodziekanów naszego Wydziału na temat spraw nauki, kształcenia i studentów, artykuły na temat tutoringu na Wydziale Filologicznym, działalności kół naukowych w dobie pandemii, sukcesów naszych absolwentów oraz sporą garść newsów.

Wśród większych form w najnowszym numerze "Gazety Uniwersyteckiej", na uwagę zasługuje artykuł o liście 2% naukowców, których prace są najczęściej cytowane w literaturze naukowej, opublikowany przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies na łamach PLOS Biology. W gronie 726 naukowców z Polski znalazło się aż 14 badaczy z UG. I co istotne, jak zapowiada Redakcja GU - rozmowy z nimi będziemy mogli przeczytać w kolejnych wydaniach gazety.

W dziale Wywiady znajdziemy interesującą rozmowę na temat Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (SEA-EU) z prof. dr. hab. Krzysztofem Bielawskim, prorektorem ds. innowacji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, przeprowadził Maciej Goniszewski.

Warto także sięgnąć do rozmowy z prof. dr. hab. Grzegorzem Węgrzynem, przewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej, kierownikiem Katedry Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii UG oraz z prof. dr. hab. Jerzym Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa WPiA UG, laureatem konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną.

W numerze znalazł się także artykuł na temat kobiet w nauce. Z raportu komisji ds. realizowania polityki społecznej odpowiedzialności nauki o sytuacji kobiet na UG wynika, że kobiety stanowią u nas większość pracowników naukowych. Problematykę szczegółowo analizuje autorka artykułu Sylwia Dutkowska-Kafar, prezentując m.in. projekt Modifying Institutions by Developing the Gender Equality Plans (2021–2023), którego zadaniem będzie promowanie kobiet.

W dziale Nauka i Edukacja przeczytamy o nowych ofertach kształcenia i Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG, a także o przyznanych grantach i dofinansowaniach, wspierających rozwój wielu projektów naukowych na uczelni.

W dziale Spraw Społecznych zamieszczono artykuł traktujący o kwestiach akademickiej dyskryminacji i mobbingu oraz o zadaniach rzeczniczki ds. równego traktowania i przeciw-działania lobbingowi.

Sporo stron marcowego numeru dotyczy wspomnień i dawnych fotografii, sięgających do początków naszej uczelni. To wydanie kończy dział studentów i doktorantów.

Numer w wersji elektronicznej można już czytać na stronie "Gazety Uniwersyteckiej": https://gazeta.ug.edu.pl/aktualny-numer/

Gazeta Uniwersyteckaz

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 18. Marzec 2021 - 11:12; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 29. Marzec 2021 - 08:11; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka