Konferencja Seks i przemoc w Perle Bałtyku

z
Mimo cenzury, protestów konserwatywnych środowisk i restrykcyjnych kategorii wiekowych stosowanych w wielu krajach seks i przemoc od zawsze fascynowały widzów – miały posmak zakazanego owocu i pozwalały na obserwowanie zjawisk, których każdy w głębi duszy jest ciekaw, ale wstydzi się do tego przyznać. Już w czasach początków kina popularne były rekonstrukcje egzekucji czy stag films, czyli zakazywane przez władze i rozpowszechniane poza oficjalnymi systemami dystrybucji filmy prezentujące niesymulowany seks. Przemoc i seks odegrały w historii kina niebagatelną rolę, a możliwość złamania tabu napędzała kolejne pokolenia filmowców.

Podczas konferencji Seks i przemoc w Perle Bałtyku przyjrzymy się najróżniejszym przykładom wykorzystania przemocy i seksu w kinie – od czasów początków kinematografu aż do ery powszechnego dostępu do Internetu.

Proponowane tematy:
- ekranowe prezentacje seksu i przemocy wczoraj i dziś;
- wykorzystanie seksu i przemocy jako elementów strategii marketingowych;
- cenzura i jej wpływ na kino;
- seks i przemoc jako elementy strategii autorskiej;
- kino eksploatacji;
- techniczne aspekty filmowania scen zawierających przemoc i seks a problem realizmu;
- odbiorcy i ich stosunek do filmów prezentujących seks i przemoc;
- pornografia i jej przemiany.

Organizatorem konferencji jest Pracownia Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina. Konferencja odbędzie się 26 września w restauracji Perła Bałtyku. Wystąpienia nie powinny trwać dłużej niż 20 minut. Abstrakty prosimy wysyłać na adres ekonomiakina@gmail.com do 20 września. Zastrzegamy sobie prawo do selekcji wybranych abstraktów oraz prosimy o nieczytanie z kartek.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 13. Wrzesień 2018 - 09:57; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 13. Wrzesień 2018 - 10:13; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka