Promocja książki Człowiek i miasto. Gdańszczanie między starą a nową tożsamością pod red. Zbyszka Dymarskiego

a
Oliwski Ratusz Kultury, scena 2017.12.04 18:00

Fundacja Wspólnota Gdańska i Instytut Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają do Oliwskiego Ratusza Kultury na promocję książki „Człowiek i miasto. Gdańszczanie między starą a nową tożsamością” pod redakcją naukową dr. Zbyszka Dymarskiego z Instytutu Badań nad Kulturą.

Książka „Człowiek i miasto. Gdańszczanie między starą a nową tożsamością” składa się z tekstów osób związanych z Instytutem Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, wśród których są doktorantki, studentki, absolwentki i pracownicy z nim związani". Publikacja dotyczy kultury i życia społecznego współczesnych mieszkańców miast, a w szczególności miasta Gdańska.

Miasto nie powstaje samo z siebie. Jest takie, jakie zaprojektują, a potem ukształtują ludzie. Kształt i charakter miejskiej przestrzeni sprawia, że miasto do siebie ludzi przyciąga albo zniechęca, odpycha i skłania do szukania swojego miejsca poza nim… Kształt i charakter miasta w dużym stopniu wpływają na to, jak ludzie żyją i jak się do siebie odnoszą – ufnie i życzliwie czy wrogo i podejrzliwie, pomocnie czy egoistycznie. Badanie miast – ich kształtu i charakteru, sposobów ich funkcjonowania, wpływu miejskości na człowieka – staje się coraz bardziej ważnym i naglącym wyzwaniem.

Podczas spotkania będzie można zakupić książki w promocyjnej cenie.

W trakcie spotkania pokazany zostanie krótkometrażowy film Kamili Chomicz „Kobiety i Stocznia” zrealizowany w 2017 roku. Jego bohaterkami są dwie emerytowane pracownice Stoczni Gdańskiej: Urszula Ściubeł i Halina Lewna, które Kamila Chomicz poznała dzięki projektowi Stocznia Jest Kobietą.

Teksty do książki napisali:

  • Zbyszek Dymarski, Miejskość i budowanie tożsamości człowieka. Polskie doświadczenia,
  • Anna Węgrzyńska-Gwoźdź, Stara Oliwa – pamięć historii czy produkt wyobraźni mieszkańców?
  • Anna Węgrzyńska-Gwoźdź, Oliwa – pamięć miejsc,
  • Kamila Orzechowska-Pawlik, Próba stworzenia socjalistycznego Gdańska – Śródmieście oraz Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa,
  • Kamila Orzechowska-Pawlik, Gdańskie Kino Leningrad i Morski Dom Kultury w Nowym Porcie jako narzędzie budowania świadomości socjalistycznej,
  • Martyna Szumiło, Murale w gdańskiej przestrzeni miejskiej,
  • Barbara Świąder-Puchowska, Historie niemiasta. Teatr ze społecznością w gdańskich projektach Rity Jankowskiej,
  • Alicja Jelińska, Rodzinne Ogrody Działkowe – mikroświat w mieście. Analiza zjawiska na przykładzie Gdańska,
  • Aneta Lehmann, Przemysł w mieście – miasto przemysłu. Dziedzictwo architektoniczne Stoczni Gdańskiej,
  • Anna Miler, Stocznia ma znaczenie. O „wytwarzaniu” stoczniowej przestrzeni,
  • Barbara Borowiak, Gdańska polifonia. Narracyjne osadzanie się w mieście migrantów i migrantek,
  • Susanna Szczepańska, Szwedzki sposób na lepsze życie w mieście – realizacja idei zrównoważonego rozwoju w Hammarby Sjostad i Norra Djurgardsstaden w Sztokholmie.
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 30. Listopad 2017 - 14:22; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 30. Listopad 2017 - 14:26; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka