Obóz naukowy i konfernecja "Paranoje, obsesje, natręctwa w polskiej literaturze XIX (i początków XX) wieku"
W dniach 25–27 września odbył się w Toruniu studencko-doktorancki obóz naukowy organizowany przez Koło Naukowe „Pozytywnie Zakręconych”. Wzięli w nim udział ks. dr Grzegorz Głąb, dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska oraz młodzi literaturoznawcy z różnych ośrodków naukowych: Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Organizatorzy postawili sobie za cel umożliwienie uczestnikom obozu prowadzenia swobodnych dyskusji na najrozmaitsze tematy, wymiany opinii i doświadczeń oraz nawiązania współpracy w ramach grup o podobnych zainteresowaniach badawczych.
Niemniej najważniejszym elementem wyjazdu była ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Paranoje, obsesje, natręctwa w polskiej literaturze XIX (i początków XX) wieku”, swoją tematyką nawiązująca do poprzedniej zorganizowanej przez KN „Pozytywnie Zakręconych” sesji „Fascynacja, zachwyt, zakręcenie…”. Rozległa perspektywa czasowa obejmowała okresy od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, choć nie zabrakło również uwag o literaturze współczesnej. Porządek sesji wyznaczała nie tylko chronologia, osobne panele uformowały się także wokół problematyki kobiecej oraz portretów nerwowców. Prelegenci wykorzystywali rozmaite narzędzia badawcze i przyjmowali różne założenia metodologiczne, ciekawie i nieraz nietypowo definiując przy tym wszelkie paranoje, obsesje i natręctwa.