Pożegnanie
Håkan Naesström
(28 czerwca 1939 - 19 sierpnia 2015)
Nasz szwedzki Kolega zmarł 19 sierpnia w Sollefteå. Był absolwentem Uniwersytetu w Uppsali, gdzie w roku 1963 ukończył studia humanistyczne w zakresie nordyckich języków i nordyckiej literatury. Studia te w latach 1964-65 uzupełniał w Wyższej Szkole Pedagogicznej, aby przez następne 17 lat zdobywać bogate doświadczenie w różnych instytucjach szwedzkiego systemu oświatowego i wreszcie wraz z rodziną - rozpocząć długi, dziewięcioletni staż w Polsce. W Katedrze Skandynawistyki pracował w okresie od 1.10.1976 roku do 30.09.1985 na etacie starszego wykadowcy jako następca pierwszego lektora szwedzkiego w Gdańsku, Rolfa Marschala (1.09.1975-1.09.1976), ale także krótko równolegle z innymi lektorkami – Kerstin Arvidsson oraz Marie-Christine Skuncke. Przez cały ten okres prowadził zajęcia z praktycznej nauki języka szwedzkiego na starszych latach nowopowstałego kierunku skandynawistyki (początek w 1975/76 roku), włączając w ten przedmiot elementy literatury i kultury szwedzkiej. Uczestniczył chętnie w kulturalnej działalności Katedry, zwłaszcza w obchodach świętej Łucji na Wydziale Humanistycznym, ponadto wygłaszał odczyty na różne tematy realioznawcze. Prowadząc zajęcia dydaktyczne, wniósł pionierski wkład w rozwój kształcenia studentów oraz w rozwój kontaktów ze Szwecją, którą reprezentował i nadal reprezentuje Instytut Szwedzki, instytucjonalne medium współpracy z Polską. Ówczesny Kierownik Katedry i twórca gdańskiej skandynawistyki, prof. dr. hab. Zenon Ciesielski, wynagrodził Jego działalność symbolicznym darem – medalem UG.
Pamięć o pionierskiej działalności fil. kand. Håkana Näsströma i dobre o nim wspomnienia przechowują:
Dr Rita Kozłowska-Raś, lektorka języka szwedzkiego, dr Stanisław Bławat, pracownik anglistyki
i skandynawistyki od 1975, dr hab. Hieronim Chojnacki, prof. UG, obecny dyrektor ISiLS, mgr Wiesawa Gajos, lektorka języka norweskiego, prof. dr. hab. Andrzej Zgorzelski, wybitny anglista gdański.
Pozostał w naszej pamięci jako kolega zawsze życzliwy i chętny do pomocy, a także pełen pogody i często uśmiechnięty.
Podtrzymywał tradycje i zwyczaje szwedzkie, organizując dla współpracowników i dla studentów domowe spotkania, w tym pamiętne konsumpcje szwedzkiego kiszonego śledzia (surströmning).
Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie i Kościele w Sollefteå w piątek 25 września o godz. 12.30.
|