Wykład prof. Nicole Dołowy-Rybińskiej z Instytutu Slawistyki PAN
Instytut Konfucjusza UG zaprasza na wykład „Żywotność etnolingwistyczna na Kaszubach: metodologia badań, porównanie z innymi grupami, wnioski” , który 22 maja o godz. 15.00 w auli Instytutu Konfucjusza wygłosi prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska z Instytutu Slawistyki PAN.
Prelegentka opowie o – przeprowadzonych w ramach grantu „Różnorodność językowa w Polsce” (2021–2026) – badaniach żywotności etnolingwistycznej (ELV) wspólnot posługujących się językami kolateralnymi. Przedstawi wyniki badań ELV na Kaszubach (na tle innych analizowanych regionów w Polsce), pogłębione o wnioski z badań jakościowych. Wspólnie z uczestnikami spotkania zastanowi się, jak te wyniki mogą zostać wykorzystane do wzmocnienia żywotności etnolingwistycznej na Kaszubach.
Prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska (Instytut Slawistyki PAN) – socjolingwistka, kierowniczka projektu badawczego poświęconego różnorodności językowej Polski. Interesuje się metodami ochrony oraz rewitalizacji języków i kultur mniejszościowych, aktywizmem językowym, edukacją oraz wielojęzycznością i wielokulturowością. Prowadzi badania terenowe m.in. na Kaszubach i Łużycach.