Uniwersytet Gdański uczestniczył w nadaniu doktoratu honoris causa UJ Oldze Tokarczuk - recenzja prof. Małgorzaty Czermińskiej
Miło nam poinformować, że tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego dla laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk, którym została ona obdarzona 7 października 2021 w Krakowie, był recenzowany przez profesor emeritus Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Małgorzatę Książek-Czermińską.
Procedura nadawania doktoratów honoris causa na najstarszym, liczącym ponad 600 lat, uniwersytecie w Polsce, ma charakter szczególny. Statut Uniwersytetu Jagiellońskiego wymaga bowiem, by senat macierzystej uczelni recenzentów swoją powagą potwierdził opinię rekomendującą kandydata, a w tym przypadku znakomitą Kandydatkę, do tytułu doktora honoris causa. Recenzja dorobku Olgi Tokarczuk autorstwa prof. Małgorzaty Czermińskiej została zaaprobowana w głosowaniu na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Gdańskiego 25 lutego 2021 i uzyskała pełne poparcie.
W tym wypadku uroczystość nadania doktoratu honorowego na Uniwersytecie Jagiellońskim miała charakter wyjątkowy, ponieważ najstarszy polski uniwersytet obdarzył najwyższą akademicką godnością laureatkę literackiej Nagrody Nobla w osobie Olgi Tokarczuk. Cieszy nas, że Uniwersytet Gdański pośrednio uczestniczył w tej zaszczytnej procedurze, a okolicznościowa publikacja wydana z tej okazji zawiera fragmenty recenzji prof. Czermińskiej, stwierdzającej zasadność wniosku o nadanie pisarce-noblistce najwyższej akademickiej godności UJ. W konkluzji recenzentka pisze:
Otóż oprócz wielokrotnie opisywanych walorów tego pisarstwa wartością, o którą tu chodzi, jest w moim przekonaniu postawa wobec świata wyrażona w metaforze Czułego Narratora. Oprócz tego, co sama pisarka precyzyjnie przedstawiła w swej Mowie noblowskiej, powtórzyłabym użyte już wyżej sformułowanie mówiące, że za jej twórczością stoi potężna moc pozytywności. Bez taniego sentymentalizmu, bez naiwnych złudzeń, z głębokim rozumieniem powagi bytu. Czuły Narrator nie jest ukształtowany w kręgu idei patriarchalnych jak rycerz, bohater, żołnierz. Nie jest też cierpiętnikiem. Opowiada, myśli, tworzy a nie walczy i zabija. Opowiada a nie krzyczy, mówi a nie skanduje hasła. Ma w sobie siłę wyobraźni a nie siłę pięści. Żywi czułość a nie wrogość, czułość a nie nienawiść. Głos Czułego Narratora przemawiającego w książkach Olgi Tokarczuk dobrze zabrzmi w chórze tradycji pielęgnowanej przez wieki istnienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zapraszamy do lektury całej opinii:
Tekst dr Anna Malcer-Zakrzacka