Koła naukowe Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki
Koła naukowe w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki
-
Naukowe Koło Tłumaczy Ustnych Języków Nordyckich SENSU STRICTO
Opiekunowie koła naukowego: mgr Beata Jaźwińska (sekcja norweska)
W spotkaniach koła uczestniczą osoby studenckie z trzeciego roku studiów licencjackich oraz pierwszego i drugiego roku studiów II stopnia. Domyślnie koło składa się z czterech sekcji, zaś każda z nich skupia się na innym języku nordyckim: norweskim, szwedzkim, duńskim lub fińskim. Sekcje działają niezależnie od siebie, a każda z nich posiada własnego opiekuna.
Spotkania mają charakter praktyczny – w ramach uczestnictwa w kole zajmujemy się tłumaczeniami ustnymi w nowoczesnych, specjalistycznych kabinach. Praktykujemy m.in. symultaniczne przekłady wypowiedzi seminaryjnych i dyskusji, tłumaczenia materiałów audiowizualnych in vivo, tłumaczenia konsekutywne, ale także poznajemy tajniki higieny pracy głosem i pracy z mikrofonem. Zajęcia składają się również z dyskusji, w których wzajemnie oceniamy swoje tłumaczenia oraz analizujemy fragmenty nagrań zawodowych tłumaczeń symultanicznych np. dla ONZ czy Unii Europejskiej.
Istotnym elementem działalności koła jest to, że materiały i tematyka zajęć podlegają całkowicie pod wybór uczestniczących, dzięki czemu ćwiczymy dokładnie to, co najbardziej nas interesuje i czego w danym momencie potrzebujemy.
Osoby uczestniczące w kole mają także okazje do tłumaczenia wykładów i wystąpień w ramach konferencji i wydarzeń odbywających się na uniwersytecie. W roku akademickim 2021/22 sekcja norweska miała możliwość tłumaczenia symultanicznego całodniowej konferencji z okazji Dnia Tłumacza, która została zorganizowana 11.05.2022 przez Instytut Skandynawistyki i Fennistyki. Z kolei w roku akademickim 2023/24 sekcja norweska podjęła się tłumaczenia symultanicznego w trakcie konferencji Dni kultury i języka Norwegii zorganizowanej 8-9.04.2024 przez Instytut Skandynawistyki i Fennistyki.
-
Naukowe Koło Tłumaczy Literatur Nordyckich
Opiekunami Koła są dr hab. Hanna Dymel-Trzebiatowska prof. UG (szwedzki), mgr Barbara Kuczmarska-Urbaniak (szwedzki), dr hab. Maria Sibińska prof. UG (norweski), dr Katarzyna Michniewicz-Veisland (norweski), mgr Magdalena Śląska (duński), dr Justyna Haber-Biały (duński), mgr Laura Santoo (fiński).