POPOŁUDNIE Z ARKTYKĄ
22 maja 2013 w Katedrze Skandynawistyki odbyło się „Popołudnie z Arktyką”, będące drugą edycją spotkań poświęconych kulturze Grenlandii i Sápmi (Laponia). Pierwsza edycja („Dni arktyczne”) miała miejsce 26-27 maja 2011. W ramach tegorocznego „Popołudnia z Arktyką” zorganizowano seminarium oraz projekcję filmową.
Myślą przewodnią seminarium była Arktyka w narracji swoich rdzennych mieszkańców. Otworzyła je mgr Agata Lubowicka, przedstawiając referat pt. “Zachodnie polarnictwo i kwestia Innego w spojrzeniu natywnym – narracja o ekspedycjach arktycznych autorstwa Grenlandczyka Hansa Hendrika”. Potem głos zabrali studenci z Koła Tłumaczy Literatur Skandynawskich (sekcja duńska), którzy zaprezentowali wybór bajek grenlandzkich w swoim tłumaczeniu.
Następnie dr hab. Maria Sibińska wygłosiła referat pt “Opowieść Johana Turi o życiu o saamskich koczowników zamachem na niezawisłość Norwegii? Pierwsza saamska książka o tematyce świeckiej w oczach norweskiego noblisty Knuta Hamsuna”. Ilustrując jej wywód, sekcja norweska studenckiego Koła Tłumaczy Literatur Skandynawskich przedstawiła tłumaczenie fragmentów książki Johana Turi.
„Popołudnie z Arktyką” kończyła projekcja dokumentalnego filmu produkcji norweskiej pt Det lengste løpet (2012, Najdłuższy bieg). Film w reżyserii Tronda B. Andersena ukazywał środowisko zawodników startujących w Finnmarksløpet, słynnym wyścigu psich zaprzęgów, rozgrywającym się w śnieżnych krajobrazach północnej Norwegii. Dialogi do filmu tłumaczyli studenci linii norweskiej I roku studiów magisterskich. Film poprzedziła prelekcja na temat psów zaprzęgowych, wygłoszona przez Martę Girjat, słuchaczkę Studiów Podyplomowych Skandynawistycznych.
Tegoroczne spotkania z Arktyką były częścią Nordic Days organizowanych we współpracy z Fundacją Naukową Norden Centrum i odbywających się na UG w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Już dzisiaj koordynatorki – dr hab. Maria Sibińska i mgr Agata Lubowicka - pragną zaprosić wszystkich zainteresowanych Arktyką na przyszły rok.