Spotkanie z Laureatką Nagrody im. Gerarda Labudy dr. Jaśminą Korczak-Siedlecką
Zarząd Instytutu Kaszubskiego oraz Kapituła Nagrody im. Gerarda Labudy zapraszają na wręczenie nagrody przyznanej w czwartej edycji konkursu. Uroczystość odbędzie się 14 maja (wtorek) o godz. 18:00 w siedzibie Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk (ul. Jaśkowa Dolina 31).
W 2024 roku Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę im. Gerarda Labudy doktor Jaśminie Korczak-Siedleckiej za pracę pt. Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku.
Laudację wygłosi prof. dr hab. Miloš Řezník.
Dr Jaśmina Korczak-Siedlecka (ur. 1989) jest absolwentką Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego (licencjat – 2011 r., magisterium – 2013 r.). Stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia uzyskała w 2020 r. w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie na podstawie dysertacji Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI–XVII w. Promotorem pracy doktorskiej był dr hab. prof. PAN Tomasz Wiślicz-Iwańczyk, zaś promotorem pomocniczym dr hab. Maciej Ptaszyński. Od 2021 r. jest pracowniczką naukową Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, gdzie prowadzi projekt badawczy Protestanccy chłopi we wczesnonowożytnej Polsce – konfesjonalizacja wsi Prus Królewskich. Praca doktorska Jaśminy Korczak-Siedleckiej została opublikowana w 2021 r. Podstawowym jej celem jest przedstawienie roli przemocy i honoru w funkcjonowaniu wiejskiej społeczności na będącej częścią terytorium Gdańska Mierzei Wiślanej w XVI i XVII w. Podstawowym źródłem wykorzystanym do opracowania tematu są zachowane księgi sądowe. Przemoc w życiu wsi tamtej epoki była stałym elementem relacji międzyludzkich – rodzinnych, towarzyskich, zawodowych. Wachlarz zachowań agresywnych obejmował wyzwiska, plotki, groźby, pobicia, oplucia czy rwanie włosów. Interpretacja dotąd ignorowanych w historiografii jako „mniejszej wagi” codziennych konfliktów między jednostkami jest kluczem do zrozumienia ówczesnej struktury społecznej i norm zachowania na nowożytnej wsi oraz tożsamości jej mieszkańców. Autorka zadaje pytania o formy przemocy, jej funkcje społeczne, okoliczności jej stosowania, motywacje sprawców, akceptowane granice. Praca Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI XVII w. w 2020 r. otrzymała główną nagrodę w konkursie „Monografie” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dwa lata później została nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. W tym samym roku zwyciężyła w konkursie im. Grzegorza Białuńskiego na pracę naukową z zakresu dawnych ziem pruskich Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. W 2024 r. Nagrodę im. Gerarda Labudy przyznała tej pracy Kapituła tejże nagrody przy Instytucie Kaszubskim w Gdańsku.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
b | 844.63 KB |