Konferencja „Im Liegen ist der Horizont immer so weit weg“ – Grenzüberschreitungen bei Barbara Frischmuth

W lipcu 2016 roku Barbara Frischmuth będzie obchodziła swoje 75. urodziny. Z tej okazji Peter Clar (Uniwersytet Gdański) organizuje międzynarodowe sympozjum pod tytułem „Im Liegen ist der Horizont immer so weit weg“ – Grenzüberschreitungen bei Barbara Frischmuth, którego tematem jest twórczość austriackiej pisarki. Prelegenci koncentrują się na pytaniu o przekraczanie granic, które jest rozważane pod różnymi kątami: Barbara Frischmuth zajmuje się w swoich tekstach kwestią międzykulturowości i międzyreligijności, bada tradycyjne położenie granic pod kątem płci, przynależności etnicznej oraz kulturowej. Jako tłumaczka z węgierskiego i tureckiego przekracza granice tekstowe i przestrzenne. Dzięki jej różnorodności i mnogości form twórczość Barbary Frischmuth nie daje się zaszufladkować.

Konferencja ku czci Barbary Frischmuth także przekracza granice, i to nie tylko dlatego, że biorą w niej udział germanistki i germaniści z różnych krajów. Obok referatów naukowych przewidziano liczne odczyty, podczas których do dyspozycji będzie przede wszystkim sama Barbara Frischmuth, która zainauguruje sympozjum, czytając swoje teksty i z którą publiczność będze mogła porozmawiać. Peter Clar, Markus Köhle i Mieze Medusa zaprezentują także swoje teksty, które są odpowiedzią tych młodych austriackich autorów na twórczość Barbary Frischmuth.

Na zakończenie konferencji dwójka spośród najsłynniejszych austriackich poetów-performerów, Mieze Medusa i Markus Köhle, zaprezentuje swoją własną twórczość w turnieju slam. Slam poetycki jest połączeniem poezji i performance'u, poeci-performerzy przedstawiają w określonym czasie własne teksty, a całość ma formę pojedynku, gdzie rolę jury pełni publiczność. Slam powstał w 1986 roku w Chicago i w latach dziewięćdziesiątych stał się znany na całym świecie. Od roku 2002 turnieje slamu są organizowane również w Austrii.

Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Gdański we współpracy z gdańskim Centrum Herdera. Wsparcie zapewniło Austriackie Forum Kultury z Warszawy (Österreichisches Kulturforum Warschau) i Wydział Kulturalny miasta Wiedeń (Kulturabteilung der Stadt Wien).

Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM

Pytania (po niemiecku lub po angielsku) prosimy kierować do: peter.clar@ug.edu.pl

Barbara Frischmuth: http://www.barbarafrischmuth.at/
Peter Clar: http://www.peterclar.at/
Markus Köhle: http://www.autohr.at/
Mieze Medusa: http://www.miezemedusa.com/
Centrum Herdera: http://www.herder.ug.edu.pl/
Uniwersytet Gdański: http://ug.edu.pl/

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 2. Maj 2016 - 23:49; osoba wprowadzająca: Helena Walczak Ostatnia zmiana: piątek, 13. Maj 2016 - 12:24; osoba wprowadzająca: Helena Walczak